08 czerwca 2022

Jak rozpoznać wtryskiwacze?

Jak rozpoznać wtryskiwacze?
Jak rozpoznać wtryskiwacze?

W celu identyfikacji wtryskiwaczy pomoże nam numer VIN (składający się z 10 cyfr), który stanowi główną informację pozwalającą nam dopasować właściwy podzespół dla naszego modelu pojazdu. Umiejscowienie tego numeru zależy od modelu oraz marki wtryskiwacza. Zazwyczaj jednak znajduje się na cewce wtryskiwacza lub przyklejonej do korpusu wtrysku etykiety identyfikacyjnej. W przypadku zakupu nowych wtrysków po podaniu tego nr sprzedawca lub mechanik bez problemu dobierze nam odpowiedni model. Wyszukiwanie lub zakup części po numerze VIN jest najpewniejszym sposobem dopasowania poszukiwanej części zamiennej do wybranego modelu pojazdu. Dzięki niej zaoszczędzimy czas i zminimalizujemy ryzyko błędnego dopasowania wtrysku. Jeśli, jednak chcemy mieć pewność co do wyboru odpowiedniego zamiennika, możemy sięgnąć po fachową poradę do warsztatu samochodowego.

Objawy zużycia wtryskiwaczy - Uszkodzony wtrysk diesel objawy

Najczęściej początkowym wymienianym objawem zużycia wtrysku w dieslu, jest bardzo intensywne dymienie z wydechu, oznaczające niepełne spalanie oleju napędowego, którego efektem jest powstająca sadza powodująca zabarwienie dymu na czarno. Następnie wystąpić może np. problem z uruchomieniem silnika pojazdu, szarpnięcia i falowanie obrotów jednostki napędowej w trakcie jazdy, niespodziewane wyłączenie się silnika. Po wstępnej obserwacji wystąpienia tych usterek należy udać się do serwisu samochodowego, który pozwoli na poprawne zdiagnozowanie problemu.

1.Jak sprawdzić wtryskiwacze Common Rail - Jak sprawdzić który wtrysk stuka

Sprawdzenie wtryskiwaczy Common Rail polega na przeprowadzeniu kompletnej diagnostyki wtrysków, którą jest m in.: demontaż wtrysków, naoczne sprawdzenie wyglądu wtrysków, wykonaniu testu komputerowego przy pomocy specjalnego urządzenia, umyciu ich i wyczyszczeniu metodą ultradźwiękową. Aby móc sprawdzić dokładnie, który wtrysk stuka i jest uszkodzony, należy wykonać test przelewowy, który pozwoli wskazać dokładnie wadliwy wtryskiwacz oraz pozwoli na ustalenie przyczyny wystąpienia usterki.

Jak sprawdzić wtryskiwacze Common Rail
Jak sprawdzić wtryskiwacze Common Rail

2.Jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony? - Jak sprawdzić wtryski diesel domowym sposobem

Polecanym przez mechaników domowym sposobem sprawdzenia wtrysków jest badanie przelewu wtryskiwaczy, polegające na podłączeniu wyjścia przelewów do niewielkich i przeźroczystych rurek, które pozwolą na porównanie ilości ściekającego do nich paliwa. Po chwili mamy możliwość uzyskania oceny pomiaru na podstawie wyniku, jaki otrzymamy dla poszczególnych wtryskiwaczy.