W celu dokonania samodzielnej wymiany wtryskiwaczy niezbędne będzie zaopatrzenie w odpowiednie narzędzia i przygotowanie sterylnego miejsca pracy. Ważne jest również, by być kompetentnym w tej dziedzinie i posiadać niezbędne do tego zabiegu umiejętności manualne. Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie tradycyjna wymiana wtrysków okazuje się bardzo problematyczna i kłopotliwa. W takim wypadku niewskazane jest siłowe wyciąganie ich z gniazda, ponieważ poprzez nieumiejętny demontaż część wtryskiwacza może zostać naderwana lub uszkodzona. Konieczne jest wtedy użycie prasy hydraulicznej, której siła ciągu wynosi nawet 20 ton. Podsumowując, demontaż wtrysków wbrew pozorom wcale nie jest takim prostym zadaniem, a niepoprawnie i nieumiejętnie wykonany tym bardziej może skutkować krytycznymi konsekwencjami dla całego układu wtryskowego.
Uszkodzone wtryskiwacze – jak prawidłowo wymieniać? - Wymiana wtryskiwaczy samemu
Do sprawnej i bezbłędnej wymiany wtryskiwaczy niezastąpione okazują się narzędzia o hydraulicznym napędzie, które zmniejszają do minimum ryzyko uszkodzenia głowicy, pokrywy zaworów, czy samego wtrysku. Przy użyciu tego typu specjalistycznych urządzeń będziemy w stanie wyciągnąć nawet zaspawane wtryski i takie, których gwint uległ uszkodzeniu. Jeśli zależy nam więc na prawidłowej wymianie tych podzespołów, najlepiej jest powierzyć to zadanie pracownikowi serwisu samochodowego, który zajmuje się tym na co dzień.
1. Wymiana wtryskiwaczy w silnikach wysokoprężnych - Wymiana wtryskiwaczy koszt
Wymiana wtryskiwaczy w samochodach z silnikiem Diesla zazwyczaj w głównej mierze skutkuje tym, że cały układ zaczyna automatycznie poprawiać swoją pracę. Jest to powiązane między innymi z lepszymi osiągami silnika i zmniejszeniem emisji spalin. Niestety, jeśli chodzi o cenę wymiany wtrysków, znacząco różni się ona od ceny regeneracji, która jest zdecydowanie tańszą usługą. Przeciętnie cena wymiany danych podzespołów waha się w granicach 2000 – 3000 zł, dlatego, gdy tylko istnieje taka możliwość, kierowcy samochodów z silnikami wysokoprężnymi dążą raczej do regeneracji uszkodzonych części niż do ich wymiany na nowe.
2. Jak wymienić Wtryskiwacze - Wymiana wtryskiwaczy Diesel
Zaleca się, by do wymiany wtryskiwaczy używać specjalistycznych narzędzi, dzięki którym można zapobiec uszkodzeniom mechanicznym wtrysków oraz silnika. Z tej racji, że wtryskiwacze Common Rail są wrażliwymi podzespołami zainstalowanymi i działającymi na wspólnej szynie, najlepiej jest wymieniać je wszystkie za jednym razem. Wymiana jednego wtrysku może bowiem okazać się nieodpowiednim i bezsensownym rozwiązaniem, gdyż po krótkim czasie pozostałe wtryski też na pewno będą wymagały zmiany.