09 listopada 2021

Jak samemu zregenerować wtryskiwacze

Trzeba postawić sprawę jasno, w przypadku usterki wtrysków nie może być mowy o przeprowadzeniu kompleksowej regeneracji wtryskiwaczy samemu w domowych warunkach. W celu wykonania skutecznej regeneracji konieczne jest posiadanie specjalistycznego sprzętu diagnostycznego, jak i odpowiednich maszyn czyszczących wyposażonych w detergenty posiadające specjalny skład chemiczny. Jeśli chodzi o regenerację domowym sposobem, to może ona sprowadzać się jedynie do czyszczenia wtrysków różnego rodzaju preparatami.

Warto pamiętać, że takie działanie nie przyniesie jednak często oczekiwanych rezultatów i może być traktowane co najwyżej jako środek doraźny lub stosowany w celach profilaktycznych. Takie preparaty do czyszczenia wtryskiwaczy, które są szeroko dostępne na rynku, nie są w stanie usunąć wszystkich zanieczyszczeń, a nieraz mogą nawet pogorszyć sprawę.

Jak samemu zregenerować wtryskiwacze
Jak samemu zregenerować wtryskiwacze

Najlepszym i sprawdzonym sposobem na to, jak wyczyścić wtryskiwacze diesla, jest poddanie ich gruntownemu czyszczeniu termo-chemicznemu z zastosowaniem ultradźwięków. Ten sposób pozwala usunąć nawet najbardziej uporczywe osady i zabrudzenia z wtrysków, które z reguły są jedną z głównych przyczyn awarii wtryskiwaczy. Jeśli zaś chodzi o regenerację wtryskiwaczy w autoryzowanej pracowni, nie musi ona wcale oznaczać tak wielkich wydatków.

Regeneracja wtryskiwaczy - cena usługi w serwisie

Największy wpływ na cenę regeneracji wtryskiwaczy ma stopień uszkodzenia podzespołów. W sytuacji, gdy doszło do usterki wtryskiwaczy, im dłużej zwlekamy z podjęciem odpowiednich działań naprawczych, tym sama regeneracja ostatecznie może być droższa, gdyż trzeba będzie do niej doliczyć wymianę zużytych elementów wtrysków.

Regeneracja wtryskiwaczy - cena usługi w serwisie
Regeneracja wtryskiwaczy - cena usługi w serwisie

Trzeba jednak podkreślić, że w każdym razie w porównaniu z zakupem nowych podzespołów na wymianę, to regeneracja wtryskiwaczy jest zdecydowanie korzystniejsza cenowo i pozawala na spore oszczędności. W niektórych przypadkach koszty regeneracji bądź też zakupu zregenerowanego wtrysku są kilkukrotnie niższe od kwoty fabrycznie nowej części. Dlatego też warto postawić na tę szybką i skuteczną naprawę.