28 czerwca 2022

Jak sprawdzić czy pompa wtryskowa jest sprawna?

Jak sprawdzić czy pompa wtryskowa działa?
Jak sprawdzić czy pompa wtryskowa jest sprawna?

Pierwszym krokiem w celu sprawdzenia sprawności pompy wtryskowej jest przetestowanie obwodu wysokiego ciśnienia za pomocą urządzenia diagnostycznego dostępnego w serwisie samochodowym. Jeśli wyniki z tych testów będą prawidłowe, to znaczy, że pompa wtryskowa także jest całkowicie sprawna. Nieprawidłowe wartości wiążą się z koniecznością zdemontowania pompy, bo tylko wtedy będziemy w stanie sprawdzić ewentualne uszkodzenia znajdujące się na jej powierzchni. Pierwsze oznaki dysfunkcji pompy zauważymy już podczas jej wyjmowania, kiedy to pompa jest mokra i z niej kapie, wówczas świadczy to o braku szczelności konstrukcji. Podczas oględzin pompy wtryskowej w pierwszej kolejności sprawdzamy elektrozawór, bo to właśnie ten element determinuje pracę pompy. Kiedy ten element jest uszkodzony nasze auto zacznie nierówno pracować, a problem z uruchomieniem samochodowy będzie pojawiał się coraz częściej. W przypadku uszkodzeń mechanicznych pompy, należy wymienić niesprawne elementy, natomiast uszkodzenia elektryczne obejmujące cewkę wiążą się z obowiązkiem wymiany całego elektrozaworu. Końcowym etapem naprawy powinno być sprawdzenie wydatku pompy oraz jej ciśnienia na specjalnym stanowisku probierczym.

Jak sprawdzić pompę wtryskową na silniku – diesel – Jak sprawdzić nastawnik pompy wtryskowej?

Ten sposób testowania pompy, nie wymaga wyciągania jej z układu. Żeby sprawdzić czy źródłem awarii jest pompa a nie sterownik, odłączamy przewód łączący pompę ze sterownikiem i połączyć go z testerem diagnostycznym. Za pomocą tego testera zweryfikujemy działanie pompy w warunkach dynamicznych, bez konieczności jazdy samochodem. Aby sprawdzić nastawnik pompy także warto zwrócić się o pomoc do warsztatu samochodowego, który dysponuje odpowiednimi narzędziami, jak np. Oscyloskop, ponieważ diagnozowanie nastawnika sprowadza się przede wszystkim do określenia sprawności zaworu elektromagnetycznego.

1. Jakie są objawy uszkodzenia pompy wtryskowej? – Jak sprawdzić pompę?

Uszkodzona pompa wysokiego ciśnienia poinformuje nas o swojej dysfunkcji poprzez szarpania silnika i nierównomierną pracę auta, a także przez problematyczny rozruch jednostki i jej niespodziewane gaśnięcie. W takim przypadku warto sprawdzić, czy winowajca nie jest właśnie pompa wtryskowa. W tym celu należy zweryfikować sprawność pompy za pomocą testera diagnostycznego. W przypadku nieprawidłowych wyników testu konieczny będzie demontaż pompy i sprawdzenie jej wszystkich elementów.

Objawy uszkodzenia pompy wtryskowej
Jakie są objawy uszkodzenia pompy wtryskowej?

2. Jak sprawdzić czy pada pompa wtryskowa w TDI? – Jak sprawdzić czy pompa opiłkuje?

Z wykorzystaniem metod wspomnianych powyżej, sprawdzimy czy powodem usterki jest uszkodzenie pompy wtryskowej. Jedną z częstych usterek dotyczących właśnie pompy, jest tzw. opiłkowanie, czyli ścieranie się powierzchni pompy i przedostawanie się metalowych opiłków w głąb układu paliwowego. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna dla podzespołów układu, ponieważ może trwale uszkodzić wtryskiwacze, a w konsekwencji silnik. Pierwszym sposobem sprawdzenia, czy pompa opiłkuje jest zaglądnięcie do filtra paliwa, ponieważ w jego plisach możemy znaleźć opiłki.