16 lutego 2022

Jak sprawdzić, czy wtryski nie leją?

Jak sprawdzić, czy wtryski nie leją?
Jak sprawdzić, czy wtryski nie leją?

Jeżeli chcemy sprawdzić, czy awaria w układzie paliwowym nie dotyczy lejących wtrysków, należy przeprowadzić test przelewowy, który polega na podłączeniu do przewodów przelewowych przeznaczonych do tego menzurek. Jeżeli w którymś naczynku pojawi się większa ilość paliwa, niż jest to określone przez producenta, mamy wówczas do czynienia z tzw. lejącym wtryskiwaczem. Tak uszkodzony wtryskiwacz podaje o wiele więcej paliwa, niż jest to konieczne, a dodatkowo podaje go cały czas. Przyczyną lejącego wtryskiwacza jest zacięta iglica, która stale pozostaje w otwartej pozycji. Takie zablokowanie wtryskiwacza jest spowodowane przez różnego rodzaju zanieczyszczenia, osiadające na bardzo drobnych elementach wtryskiwacza.

Jak sprawdzić, czy wtryskiwacze nie leją? - Lejące wtryski objawy 1.9 TDI

Aby sprawdzić, czy wtryskiwacze nie leją najlepiej jest udać się do mechanika, który dysponuje specjalnym sprzętem diagnostycznym. Jest też opcja sprawdzenia wtrysków domowym sposobem, ale samodzielnie nie będziemy w stanie usunąć objawów związanych z awarią. Powinniśmy wiedzieć, że w przypadku lejących wtrysków kluczowym zabiegiem jest czyszczenie wtrysków z użyciem chemikaliów. Takie czyszczenie eliminuje następujące symptomy: kopcenie z rury wydechowej, gasnący silnik, zwiększone zużycie paliwa lub utratę mocy.

1. Lejące wtryski jak rozpoznać? - Lejące wtryski objawy diesel

Do najbardziej charakterystycznego objawu lejących wtrysków zaliczymy znacznie gorszą pracę silnika. Niewłaściwe dawki paliwa powodują szarpanie silnika, dużo słabsze osiągi oraz utratę mocy. Z pojazdu będzie się kopcić, co jest powodem niepoprawnego spalania oleju napędowego.
Lejące wtryskiwacze są oznaką zaciętej iglicy, która przez awarię rozpyla stale paliwo. Problemy z awarią powodują osady, które stopniowo osadzają się wtryskiwacze, co w konsekwencji uniemożliwia prawidłowe działanie iglicy.

2. Jak sprawdzić który wtrysk jest uszkodzony? - Uszkodzona cewka wtryskiwacza objawy

Uszkodzony wtryskiwacz sprawdzimy dzięki testom przelewowym, ale także poprzez sprawdzenie ich pracy w diagnostycznym testerze. Oba te sposoby nie wymagają demontażu części, jednakże bardziej sumienną diagnozę uzyskamy, rozkładając wtrysk na części. Mimo tego, wyżej wymienione testy nie będą w stanie wskazać wszystkich uszkodzeń. Kiedy pojawia się sytuacja, że wtrysk zaczyna działać niepoprawnie, przez co uruchomienie samochodu sprawia problem, warto przebadać cewkę wtrysku.

3.Uszkodzone wtryski objawy - jak rozpoznać? - Lejące wtryski objawy

Wtryskiwacze bardzo rzadko psują się z dnia na dzień – awaria wtrysków to stopniowy proces, który jeżeli nie zostanie rozpoznany i rozwiązany, może doprowadzić do ciężkich uszkodzeń silnika. Do najczęstszych objawów, które sugerują o uszkodzonych wtryskiwaczach, jest m.in. wydłużony rozruch silnika oraz nierówna praca silnika po jego odpaleniu.

Uszkodzone wtryski objawy - jak rozpoznać?
Uszkodzone wtryski objawy - jak rozpoznać?

Kolejnymi symptomami są drgania wyczuwane w samochodzie na biegu jałowym, kopcenie na ciemny kolor przy większym obciążeniu silnika. Odczuwalne będą także spadki mocy w czasie jazdy, ale również zapalająca się kontrolka check engine lub świec żarowych w trakcie przyspieszania. Warto być świadomym, że podobne objawy mogą towarzyszyć innym usterkom, dlatego najlepiej jest sprawdzić silnik komputerowo.