07 czerwca 2022

Jak sprawdzić czy wtryski są dobre?

Jak sprawdzić czy wtryskiwacze są dobre?
Jak sprawdzić czy wtryski są dobre?

Żeby sprawdzić, czy wtryski są dobre, a więc całkowicie sprawne, należy zweryfikować parametry ich pracy na specjalnym urządzeniu diagnostycznym. Specyfikacja otrzymana po zakończeniu badania poinformuje nas o ich stanie technicznym. Sprawność wtryskiwaczy można sprawdzić także za pomocą testu przelewowego, który to z kolei da informację na temat poprawności dawki wtrysku. Innym sposobem określenia tego, czy wtryski są dobre, jest podłączenie testera diagnostycznego do sterownika silnika. Wówczas jeśli wtryski nie pracują prawidłowo, tester wyświetli odpowiedni dla usterki kod błędu. Jednakże pełen obraz stopnia uszkodzenia uzyskamy, demontując wtryskiwacze na pojedyncze części i sprawdzając je pod mikroskopem.

Jak sprawdzić czy wtryski wymagają czyszczenia? – Objawy zabrudzonych wtryskiwaczy

Jeśli przebieg samochodu wynosi ponad 150 tysięcy kilometrów, możemy się spodziewać, że wtryskiwacze będą wymagały czyszczenia. Jednak by upewnić się, że faktycznie tak jest, należy poddać je diagnostyce, która zobrazuje parametry wtrysków w czasie pracy. Zużytym wtryskom towarzyszyć będą także dość charakterystyczne objawy, dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy nasz pojazd nie zachowuje się w nietypowy sposób. Większe zużycie paliwa, szarpanie silnika, większe dymienie z wydechu z pewnością powinny obudzić naszą czujność.

1. Uszkodzone wtryski objawy – jak rozpoznać? – Jak sprawdzić który wtrysk stuka?

Niesprawne wtryskiwacze mogą wiązać się nie tylko z dużym kosztem naprawy, ale i kłopotami podczas jazdy. Po czym więc poznać, że wtryski są do wymiany? Otóż osiągi naszego auta będą o wiele gorsze, silnik przestanie równo pracować, a spod maski mogą być słyszalne specyficzne stuki. Żeby sprawdzić, który wtrysk stuka, należy poddać je sprawdzeniu za pomocą komputera diagnostycznego. Nie warto zwlekać z oględzinami wtrysków, ponieważ w konsekwencji odpalenie silnika może stać się niemożliwe, a zużyte wtryski będzie trzeba wymienić na całkiem nowe.

Uszkodzone wtryski objawy - jak rozpoznać
Uszkodzone wtryski objawy

2. Wtryskiwacze: objawy, praca, sprawdzenie – Lejące wtryski objawy diesel

Kiedy wtryskiwacze są uszkodzone lub zabrudzone, parametry ich pracy stają się o wiele gorsze. Jedną z usterek wywołanych przez zanieczyszczenia jest problem lejących wtryskiwaczy, co wiąże się z nieprawidłowym dawkowaniem paliwa. Tego typu awarię sprawdzimy za pomocą testów przelewowych, podczas których możemy zaobserwować jakość mgiełki paliwa. Zanim dowiemy się, że mamy do czynienia z lejącymi wtryskami nasz samochód straci moc, silnik zacznie nieprzyjemnie szarpać, a uruchomienie auta będzie problematyczne.