20 czerwca 2022

Jak sprawdzić gniazda pompowtryskiwaczy?

Jak sprawdzić gniazda pompowtrysków?
Jak sprawdzić gniazda pompowtryskiwaczy?

Aby sprawdzić gniazda, trzeba mieć do nich dostęp, więc w pierwszej kolejności należy zdemontować pompowtryskiwacze. Sprawdzanie gniazd powinno być przeprowadzane w warsztacie samochodowym zajmującym się układami paliwowymi w Dieslach, ponieważ wymaga znajomości odpowiedniego demontażu oraz montażu tych części oraz wiedzy na temat tego, jakie parametry powinny mieć pompowtryski. Uszkodzone gniazdo będzie widać już na pierwszy rzut oka, ponieważ jego powierzchnia będzie zużyta tj. nierówna i chropowata. Takie gniazda muszą zostać poddane obróbce mechanicznej, aby pompowtryski mogły być w nich prawidłowo zainstalowane. W innym przypadku nieszczelności spowodowane bruzdami w gnieździe uniemożliwią pompowtryskom poprawną pracę. Innym sposobem naprawy takiej usterki, jest wymiana całej głowicy lub jej naprawa, ale z uwagi na koszty, bardziej popularną metodą jest tak zwane tulejowanie gniazd.

Gniazda pompowtryskiwaczy – Sprawdzenie szczelności gniazd pompowtryskiwaczy

Jak już wiemy, etapem każdej naprawy pompowtryskiwaczy powinno być sprawdzenie oraz czyszczenie gniazd, w których są osadzone. W innym przypadku naprawa może okazać się nieskuteczna, z uwagi na to, iż wyrobione gniazda uniemożliwiają poprawny montaż pompowtrysków oraz znacznie obniżają parametry ich pracy. Zużyta powierzchnia spowoduje nieszczelności w miejscu instalacji, więc podczas diagnostyki pompowtrysków ważne jest także sprawdzenie szczelności gniazd. Może posłużyć do tego przyrząd serwisowy dostępny w wyspecjalizowanych warsztatach samochodowych.

1. Tulejowanie gniazd pompowtryskiwaczy – Zestaw naprawczy gniazd pompowtryskiwaczy

Tulejowanie gniazd pompowtrysków, polega na nałożeniu na uszkodzoną powierzchnię specjalnych, mosiężnych tulejek naprawczych. Wstawienie takiej tulejki pozwala odzyskać prawidłową strukturę nawierzchni gniazda. Nałożenie tulejki poprzedzone jest obróbką mechaniczną, która jest niezbędna do poprawnej naprawy gniazda. Tego typu zestaw naprawczy do gniazd znajdziemy w serwisach zajmujących się samochodami z napędem Diesel.

Tulejowanie gniazd pompowtrysków
Tulejowanie gniazd pompowtryskiwaczy

2. Uszkodzone pompowtryski, jakie objawy? – Regeneracja gniazd pompowtryskiwaczy

Uszkodzone pompowtryski rozpoznamy w momencie wystąpienia problemów z uruchomieniem auta. Podczas jazdy odczujemy znaczne pogorszenie pracy silnika, który zacznie szarpać i pracować nierówno. Przyczyną takich objawów może być nieszczelne gniazdo pompowtryskiwacza, dlatego warto udać się na diagnostykę i szybko odnaleźć źródło awarii. Chcąc wyeliminować objawy, konieczna jest regeneracja gniazd pompowtrysków, która obejmuje między innymi wymianę wszystkich uszczelek.