27 października 2021

Jak sprawdzić jakie mam wtryski

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, jakie wtryski znajdują się w naszym silniku jest sczytanie numerów, które znajdują się na zewnętrznej stronie podzespołów (na cewce lub korpusie wtrysku). Do identyfikacji modelu wtryskiwacza najlepiej posłuży numer jego producenta, to znaczy Bosch, Delphi, Siemens lub Denso. Oznaczenia wtryskiwaczy Bosch znajdują się z reguły na cewce i zaczynają się od „0 445 ...” oraz „0 986 ...”. Z kolei numery wtryskiwaczy Delphi zaczynają się między innymi od „EJBR...”, „EJDR...” czy też „EMBR...”.

Do sprawdzenia, jakie mamy wtryski, można wykorzystać także numer VIN pojazdu, znajdujący się chociażby w dowodzie rejestracyjnym. Po wpisaniu go do internetowej wyszukiwarki można w prosty sposób otrzymać informację o wszystkich podzespołach pasujących do danego pojazdu. Numer VIN można też podać konsultantowi zajmującemu się sprzedażą wtryskiwaczy, który z łatwością odszuka dany wtryskiwacz za nas.

Jak sprawdzić jakie mam wtryski
Jak sprawdzić jakie mam wtryski

Oprócz tego, na wtryskach znajdują się również numery OE, które pomagają w znalezieniu właściwego podzespołu. Są to oznaczenia przyjęte przez producentów samochodów, które pozwalają przeszukiwać różnego rodzaju tabele i katalogi, jak na przykład katalog wtryskiwaczy Bosch.

Właściwe dobranie wtryskiwaczy

Warto w tym miejscu podkreślić, że odpowiednie dobranie wtryskiwaczy do konkretnego silnika jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania jednostki napędowej. Wtryskiwacze wykonane są z dokładnością co do ułamków milimetra. Każde odchylenie od normy będzie zaburzało pracę jednostki napędowej, co widoczne jest w postaci nierównomiernych obrotów, zwiększonego zużycia paliwa, spadku osiągów czy też kłopotów z zapłonem.

Właściwe dobranie wtryskiwaczy
Właściwe dobranie wtryskiwaczy

Jeśli więc przez przypadek zamontujemy do samochodu inny model wtryskiwaczy niż ten, który jest do niego dedykowany, nie tylko ucierpi na tym nasz komfort jazdy, ale w krótkim czasie może stać się to też przyczyną wielu niechcianych awarii. Dlatego też jeśli masz wątpliwości i nie wiesz, jak dobrać wtryskiwacze, skontaktuj się z nami - nasi specjaliści chętnie Ci w tym pomogą.