13 czerwca 2022

Jak sprawdzić listwę wtryskową?

Jak sprawdzić listwę wtryskową?
Jak sprawdzić listwę wtryskową?

Sposobem na sprawdzenie listwy wtryskowej jest podłączenie czujnika ciśnienia znajdującego się w listwie do testera sterownika, który poprzez wbudowany program diagnostyczny komputera odczyta wartość ciśnienia, jaka w niej występuje. Natomiast w czujniku tym znajduje się tensometr, który w wyniku odkształcenia się pod wpływem ciśnienia wysyła sygnał do sterownika. Następnie działanie to powoduje wyliczenie wartości ciśnienia przez komputer. Jeśli jednak wykorzystując ten sposób, nadal mamy problem ze sprawdzeniem listwy, np. w wyniku powstania zbyt dużego ciśnienia w listwie, możemy skorzystać z innej metody tzw. pośredniej. Metoda ta polega na pomiarze ciśnienia na szynie z wykorzystaniem zewnętrznego czujnika, który zostaje podłączony do strony wysokociśnieniowej układu Common Rail. Warto wiedzieć, że elementy układu Common Rail powinny być sprawdzane i naprawiane według ściśle określonych standardów producenta. Dlatego też, w autoryzowanym serwisie Bosch możecie wykonać taki pomiar za pomocą wysokiej klasy specjalistycznych urządzeń.

Sprawdzenie/demontaż listwy wtryskowej - Uszkodzony wtrysk diesel objawy

Do objawów uszkodzonego wtryskiwacza zalicza się szereg usterek, takich jak: nierówna praca silnika, gaśnięcie silnika podczas jazdy, zwiększone zużycie paliwa, głośną pracę wtrysków, stuki wewnątrz silnika, pojawienie się świecącej kontrolki silnika, wydobywanie się czarnych kłębów dymu z rury wydechowej pojazdu, podnoszący się poziom oleju w silniku. Po pojawieniu się tych objawów, należy udać się do warsztatu samochodowego, który przy użyciu odpowiednich urządzeń odpowie nam na pytanie: Czy przyczyną tych objawów są wtryski? Natomiast demontaż i sprawdzenie szyny Common Rail lub wymiana jej na nową nie są rozwiązaniem problemów związanych z uszkodzeniem i nieprawidłową pracą wtryskiwaczy.

1.Jak sprawdzić wtryskiwacze? - Jak sprawdzić wtryski domowym sposobem

Do popularnych, domowych sposobów sprawdzenia wtryskiwaczy, należy samodzielne wykonanie testu przelewowego. Do przeprowadzenia takiego sposobu potrzebujemy plastikowych, przeźroczystych rurek oraz pojemników, do których trafi paliwo. Wykonanie tego procesu następuje podczas pracy silnika. Jeśli w trakcie tego badania zauważymy różnice występujące w zapełnianiu się menzurek paliwem, to oznacza, że występuje spore przekroczenie standardowych norm i wtryskiwacze nie pracują prawidłowo. Nie jest to sposób zupełnie dokładny, dlatego żeby poznać przyczynę, należy udać się do profesjonalnego warsztatu samochodowego, który przy użyciu specjalistycznych urządzeń diagnostycznych wykona taką usługę.

Jak sprawdzić wtryskiwacze?
Jak sprawdzić wtryskiwacze?

2.Rozłożenie listwy i czyszczenie wtryskiwaczy - Jak sprawdzić czy leją wtryski

Jeśli dojdzie do zabrudzenia listwy, należy zdemontować ją z pojazdu, rozłożyć na części i poddać dokładnemu wyczyszczeniu. Natomiast w przypadku, gdy nasze wtryski leją, należy sprawdzić je poprzez wykonanie prób przelewowych, które możemy wykonać sami lub skorzystać z usługi warsztatu, który przy użyciu profesjonalnych narzędzi da nam pewność co do stanu wtrysków.