17 lutego 2022

Jak sprawdzić numery wtrysków?

Jak sprawdzić numery wtrysków?
Jak sprawdzić numery wtrysków?

Informacje dotyczące numeru wtryskiwacza, jaki powinien być przeznaczony do konkretnego modelu samochodu zawarte są w numerze VIN. Przy zakupie tego podzespołu wystarczy podać sprzedawcy numer VIN, składającego się z 17 znaków, który znajdziemy między innymi w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. W tym numerze zakodowana jest cała specyfikacja samochodu, dzięki czemu dobierzemy odpowiedni rodzaj wtrysku. Aby sprawdzić jakie wtryskiwacze posiadamy w aucie, możemy również posłużyć się ich numerem seryjnym, który w większości przypadków znajdziemy na cewce podzespołu. Taki numer seryjny wtryskiwacza składa się z 10 cyfr zaczynających się z reguły od 0445.

Jak znaleźć numer wtryskiwacza? - Gdzie jest kod wtryskiwacza Bosch

Lokalizacja numeru wtryskiwacza zależy od jego marki i rodzaju paliwa. Numer wtrysku Bosch znajdziemy na cewce, w przypadku producenta Delphi ich numer znajdziemy na naklejce, która jest zlokalizowana na korpusie wtryskiwacza, numery Denso występują tak jak w przypadku Bosch. Większa część wtrysków Diesla jest produkowana przez firmę Bosch, a numer podzespołu zazwyczaj znajduje się na zespole złącza pionowego powyżej pierścienia na etykiecie identyfikacyjnej lub naklejce. Tradycyjnie numery producenta Bosch są długości 10 cyfr i zaczynają się od 04. Mimo wszystko, niektóre z nich mogą zaczynać się od 09, co oznacza, że wtryskiwacz był regenerowany. Numer wtrysku może się także rozpoczynać od 0F w przypadku starszych modeli komponentów.

1. Numery wtryskiwaczy - Gdzie sprawdzić jakie wtryski po nr VIN

Podanie numeru VIN jest jednym ze sposobów poprawnego doboru wtryskiwaczy. Numer Vin jest unikalnym dla każdego samochodu numerem identyfikacyjnym, który składa się z 17 cyfr. Najczęściej znajduje się on na tabliczce znamionowej auta, ale możemy go znaleźć także w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Numer ten zawiera informacje dotyczące m.in. producenta silnika, charakterystyki modelu samochodu oraz rodzaju nadwozia. Podczas zamawiania wtryskiwaczy ważna jest ich właściwa identyfikacja, ponieważ zamontowanie niewłaściwej części, może poskutkować całkowitym zniszczeniem silnika.

2. Skąd biorą się różne oznaczenia na wtryskiwaczach? - Tabela wtryskiwaczy Bosch

Numery wtryskiwaczy są różne ze względu na rodzaj wtrysku, producenta czy paliwo. Numer wtrysku jest także zależny od jego stanu, ponieważ inny będzie dla podzespołów fabrycznie nowych, a inny dla regenerowanych. Najczęściej mamy do czynienia z wtryskiwaczami Bosch, których numer składa się z 10 cyfr i zaczyna się od 445. Powinniśmy wiedzieć, że wtryskiwacz, który rozpoczyna się od tego ciągu licz jest fabrycznie nowy, a z kolei wtryski zaczynające się od cyfr 0986 zostały poddane regeneracji. Na wtryskiwaczu możemy znaleźć również numery OE, zwane numerami producenta, które są oznaczeniami stosowanymi przez producentów samochodów i mogą być od siebie zupełnie różne.

3.VIN a numer wtryskiwacza – Jak sprawdzić jakie mam wtryski

Numer VIN jest unikalnym numerem identyfikacyjnym każdego samochodu, który zostaje mu nadany podczas produkcji. Dobranie wtryskiwacza po numerze VIN jest drugą metodą prawidłowego określenia rodzaju wtrysków pasujących do naszego samochodu.

VIN a numer wtryskiwacza
VIN a numer wtryskiwacza

Polega to na wprowadzeniu numeru VIN w specjalny program, który rozkoduje ciąg cyfr i liter, a następnie poinformuje nas o najważniejszych danych technicznych jednostki i numerach poszczególnych części. Każdy z użytkowników, który posiada auto z silnikiem wysokoprężnym powinien wiedzieć, że wybór wtryskiwaczy o odpowiedniej wydajności i parametrach jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu paliwowego.