22 czerwca 2022

Jak sprawdzić pompowtryski po VIN?

Jak sprawdzić pompowtryski po VIN?
Jak sprawdzić pompowtryski po VIN?

Sprawdzenie pompowtryskiwaczy odbywa się na podstawie numeru VIN, który jest przeznaczony dla danego modelu pojazdu i zawiera informacje, które w przypadku uszkodzeń tego elementu pozwolą nam dobrać jego właściwy zamiennik. Podczas poszukiwania tego zamiennika, wystarczy podać ciąg liter i cyfr składający się z 17 znaków, który znajduje się w dowodzie rejestracyjnym naszego samochodu. Numer Vin zawiera kompletną specyfikację pojazdu (kod producenta, kraj pochodzenia, model, datę produkcji oraz numer seryjny). Do sprawdzenia tego podzespołu może posłużyć nam również numer pompowtrysku, który jest przypisany dla każdego modelu pompowtryskiwacza i znajdziemy go na korpusie tego elementu. Warto wiedzieć, że w serwisach czy też sklepach motoryzacyjnych można znaleźć katalogi danego producenta pojazdu z numerami pompowtryskiwaczy.

Jak znaleźć numer pompowtryskiwacza? - Jak dobrać pompowtrysk

Aby znaleźć numer na pompowtryskiwaczu, należy dokładnie obejrzeć korpus tego elementu. Oczywiście jest to możliwe dopiero po wymontowaniu go z silnika pojazdu. Każdy model pompowtrysku posiada ten numer, a tuż pod nim znajduje się numer producenta. Dobranie odpowiedniego modelu pompowtryskiwacza możliwe jest dzięki specjalnemu oznaczeniu, które eliminuje ryzyko zakupu niewłaściwego podzespołu. Jest to bardzo ważne, gdyż parametry odpowiedzialne za pracę pompowtrysków są idealnie dopasowane do modelu silnika pojazdu, w jakim były zainstalowane. Jednak jeśli nie jesteśmy pewni co do numeru pompowtryskiwacza lub nie możemy go odczytać, najbezpieczniej będzie udać się do specjalistycznego warsztatu, który poprzez wykwalifikowanych mechaników pomoże nam w doborze właściwego podzespołu.

1.Katalog pompowtryskiwaczy - Tabela wtryskiwaczy Bosch

Za pomocą katalogów pompowtryskiwaczy uzyskamy dane, które będą pomocne przy wymianie pompowtrysków na nowe. Dodatkowo w tabeli sprawdzimy model pojazdu, kod (typ) silnika, moc opisaną w Kw, oryginalne numery pompowtrysku, datę produkcji pojazdu, pojemność silnika, markę pojazdu oraz numer pompowtryskiwacza Bosch dla danego producenta pojazdu.

Katalog pompowtryskiwaczy
Katalog pompowtryskiwaczy

2.Jak sprawdzić pompowtryskiwacze? BIPy i parametry pracy - Jak sprawdzić jakie mam wtryski

Pompowtryski można sprawdzić bez ich wymontowania z samochodu, polega to na wykonaniu diagnostyki komputerowej za pomocą interfejsu. Dzięki temu urządzeniu możemy wykonać pomiary korekt dawek oraz sygnałów BIP. Dawki powinny odpowiadać wartościom właściwym dla producenta, natomiast parametry BIP powinny zawierać się w ściśle wytyczonych granicach czasowych. W przypadku wystąpienia niewłaściwych wartości pompowtrysków, może dojść do ich nieprawidłowej pracy oraz wystąpienia objawów sygnalizujących ich uszkodzenie.