09 czerwca 2022

Jak sprawdzić układ wtryskowy?

Jak sprawdzić układ wtryskowy?
Jak sprawdzić układ wtryskowy?

Sprawdzane układu wtryskowego (na przykładzie Common Rail) składa się z kilku podstawowych etapów:
- W pierwszej kolejności sprawdzany jest obwód niskiego ciśnienia, do którego należy zbiornik paliwa, filtry, pompa zasilająca, a także przewody niskiego ciśnienia;
- Następnie weryfikujemy sprawność pompy wtryskowej, listwy oraz wtryskiwaczy, czyli obwodu wysokiego ciśnienia;
- W kolejnym kroku używamy manometrów, za pomocą których sprawdzamy ciśnienie w filtrze paliwa;
- Na koniec sprawdzamy ciśnienie po stronie pompy wysokiego ciśnienia oraz po stronie wtryskiwaczy.
Rzetelne oględziny układu wtryskowego wymagają użycia specjalistycznych narzędzi diagnostycznych, dlatego decydując się na tę usługę, warto wybrać sprawdzony warsztat wyspecjalizowany w naprawach samochodów z Dieslem.

Uszkodzone wtryski objawy – jak rozpoznać? – Uszkodzony wtrysk diesel objawy

Zużyte lub uszkodzone wtryskiwacze poznamy po większym niż zwykle dymieniu z wydechu (na biało lub na czarno) spadku mocy, nierównej pracy silnika i falowaniu obrotów, a także po trudności z uruchomieniem auta. Awaria wtryskiwaczy wiąże się także z nieco większym zużywaniem paliwa, większym hałasem dochodzącym spod maski, jak też nieprzyjemnym szarpaniu silnika. Uszkodzone wtryski stopniowo dają o sobie znać, więc należy pamiętać, że długie ignorowanie usterki może spowodować całkowitą niemożność odpalenia samochodu.

1. Jak sprawdzić wtryskiwacze common rail – Jak sprawdzić wtryski komputerem?

Wtryskiwacze Common Rail można sprawdzić za pomocą testera diagnostycznego, który należy połączyć ze sterownikiem silnika. Na interfejsie wybieramy dedykowany program, uruchamiamy samochód, wrzucamy bieg jałowy i po chwili odczytujemy wyniki testu. Trzeba przy tym pamiętać, że brak rozgrzania silnika do odpowiedniej temperatury nie da wiarygodnych danych. Badanie wtrysków komputerem diagnostycznym jest pierwszym etapem diagnostyki, a żeby skrupulatnie zweryfikować parametry ich pracy, konieczne jest ich sprawdzenie na stole probierczym.

Jak sprawdzić wtryskiwacze common rail
Jak sprawdzić wtryskiwacze common rail

2. Wtryskiwacze: objawy, praca, sprawdzenie – Jak sprawdzić wtryski domowym sposobem?

Objawy zużytych i niesprawnych wtryskiwaczy wiążą się z obniżonymi parametrami ich pracy. Jak więc sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony bez konieczności wizyty w serwisie? Otóż wstępne badanie możemy przeprowadzić w przydomowym warsztacie, mając do dyspozycji szklane menzurki oraz przezroczyste rurki. Po podpięciu się do przelewów uruchamiamy silnik i czekamy, aż paliwo zacznie napełniać pojemniki. Ten pojemnik, który zawiera nieprawidłową ilość oleju napędowego, wskaże nam niesprawny wtrysk.