21 czerwca 2022

Jak sprawdzić uszczelniacze na pompowtryskach?

Jak sprawdzić uszczelniacze na pompowtryskach?
Jak sprawdzić uszczelniacze na pompowtryskach?

Sprawdzenie uszczelniaczy na pompowtryskach można wykonać w sposób wizualny, oczywiście, aby móc tego dokonać, należy najpierw zdemontować pompowtryskiwacz. Zanim jednak się do niego dostaniemy, musimy dostać się do wału rozrządu i go wymontować. Następnie przechodzimy do demontażu pompowtrysku. Po wykonaniu tej czynności i rozłożeniu tego elementu na części, zobaczymy, czy powierzchnia uszczelek posiada jakiekolwiek pęcherzyki, żłobienia, jest spalona czy też okopcona. Taka sytuacja mówi nam o zużyciu uszczelek i o konieczności wymiany ich na nowe. Prawidłowo uszczelki powinny mieć gładkie i jednolite powierzchnie. Aby móc samodzielnie je wymienić, możemy posłużyć się ogólnie dostępnym zestawem do wymiany uszczelek pompowtryskiwaczy, który zawiera komplet wszystkich uszczelniaczy. Ponadto należy mieć na uwadze, że źle dobrany rozmiar oringów, może spowodować nieszczelność w układzie pompowtryskiwacza, co w efekcie może doprowadzić do rozległych uszkodzeń silnika. Jeśli chcemy, żeby sprawdzenie pompowtryskiwaczy i wymiana uszczelniaczy została wykonana w sposób profesjonalny i z wykorzystaniem odpowiedniej jakości sprzętu przez fachowców, najlepszym sposobem jest skorzystanie z usług serwisu samochodowego. Warto wiedzieć, że dbanie o pompowtryskiwacz i stan techniczny jego elementów jest podstawowym czynnikiem prowadzącym do zachowania odpowiedniej higieny eksploatacji pojazdu.

Zużyte uszczelniacze pompowtrysków – objawy - Uszkodzone uszczelniacze wtryskiwaczy objawy

Uszkodzenie, zużycie uszczelniaczy pompowtryskiwaczy można rozpoznać po wystąpieniu objawów takich, jak: białawy dym, który świadczy o obecności oleju silnikowego w komorze spalania, wilgotny blok silnika, niedostateczna ilość tlenu w stosunku do oleju napędowego. W przypadku występowania tych objawów konieczna jest wymiana uszczelniaczy wraz z przeprowadzeniem czyszczenia pompowtryskiwacza, dzięki której uzyskamy lepsze efekty rozwiązania problemu.

1.Uszczelniacze pompowtrysków - Rola uszczelnień w budowie pompowtryskiwaczy - Uszczelniacze pompowtrysków

Za szczelność układu znajdującego się na korpusie pompowtryskiwacza odpowiadają uszczelniacze, które stanowią ochronę termiczną części wtryskowej tego elementu. Rola uszczelnień jest bardzo ważna, ponieważ stanowią podstawowy element mogący zapobiec mechanicznej usterce pompowtryskiwacza, która może doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń silnika pojazdu. Dlatego, jeśli nastąpi ich zużycie, to wiadomym staje się, że ich funkcja zostanie zakłócona i powinno to nas skłonić do ich wymiany.

Uszczelniacze pompowtrysków
Uszczelniacze pompowtrysków - Rola uszczelnień w budowie pompowtryskiwaczy

2.Kiedy należy wymienić uszczelnienia pompowtryskiwacza ? - Koszt wymiany uszczelniaczy pompowtrysków

Wymiana uszczelniaczy pompowtryskiwaczy powinna nastąpić w przypadku naprawy, regeneracji pompowtryskiwacza. Jeśli zlecimy usługę czyszczenia pompowtryskiwacza, również należy pamiętać o ich wymianie, ponieważ jest to element, który najczęściej ulega wyeksploatowaniu. Kolejnym powodem, który może skłonić nas do wymiany uszczelniaczy, jest wystąpienie objawów sugerujących ich uszkodzenie lub zużycie. Koszt wymiany uszczelniaczy zazwyczaj jest niewielki, chyba że podczas ich wymiany okaże się konieczność wymiany śrub mocujących, co znacząco wpłynie na podwyższenie kosztu usługi.