22 lutego 2022

Jak sprawdzić wtryski domowym sposobem?

Jak sprawdzić wtryski domowym sposobem?
Jak sprawdzić wtryski domowym sposobem?

Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, gdybyś sam miał podjąć się sprawdzenia wtryskiwaczy, wykonując test przelewowy. Nie jest on skomplikowany, jednak wymaga zakupu plastikowych rurek oraz pojemniczków, do których ma trafić paliwo. Proces ten odbywa się na włączonym silniku. Jeżeli zaobserwujesz różnice w zapełnieniu menzurek ON, to tam, tam gdzie znacznie przekracza standardowe wartości/normy, oznacza, że dany wtrysk nie pracuje dobrze. Taki sposób samodzielnej weryfikacji wtrysków nie jest na tyle dokładny, żebyś miał poznać przyczynę problemu. Jedynie polecamy Ci wizytę w serwisie, aby przeanalizować wtryski jeszcze raz o wiele dokładniej. Podsumowując, możesz spróbować samodzielnie zdiagnozować stan wtryskiwaczy, jednak to w serwisie uzyskasz rzetelne informacje o ich sprawności, a następnie podjęte zostaną w tym kierunku odpowiednie działania, jak na przykład regeneracja.

Jak sprawdzić wtryskiwacze Diesel?

Wtryskiwacze Common Rail najlepiej sprawdzić w autoryzowanym serwisie, ponieważ jest wyposażony w odpowiedni sprzęt. Ponadto bez specjalistycznej wiedzy nie dałoby się dobrze tej usługi przeprowadzić. Wtryski mogą być zdiagnozowane przez podpięcie komputera diagnostycznego do sterownika silnika, za pomocą testu przelewowego oraz w sposób najbardziej rzetelny, czyli przez zdemontowanie wtryskiwaczy i przeanalizowanie jego części pod mikroskopem. Już na etapie końcowym diagnozuje się ich stan na stole probierczym i jeśli wszystkie parametry wtrysku się zgadzają, to klient otrzymuje dowód o całkowitej sprawności wtrysków.

1. Uszkodzone wtryski objawy - jak rozpoznać?

Kłopoty z wtryskiwaczami przekładają się na nierównej pracy jednostki napędowej, spadkiem mocy i osiągów silnika, zwiększonym spalaniem. Zaobserwujemy także zwiększoną emisję szkodliwych dla otoczenia spalin, uszkodzone wtryski mogą doprowadzić do awarii innych podzespołów, np. filtra cząstek stałych czy turbosprężarki wskutek utraty dobrego smarowania.

2. Metody czyszczenia wtryskiwaczy - Jak wyczyścić wtryskiwacze Diesla?

Wtryskiwacze Diesla mogą być czyszczone w zaciszu domowym poprzez zastosowanie ogólnodostępnych preparatów typu K2 czy Liqui Moly. Skuteczność takich środków jest potwierdzona i mają także pozytywne opinie. W przypadku, gdy problem z wtryskiwaczami jest znacznie większy, mogą one już nie wystarczyć i trzeba się posłużyć taki specyfikami, które znajdują się w dobrze wyposażonych serwisach. Inną równie bezpieczną metodą czyszczenia wtrysków jest mycie ich w myjce ultradźwiękowej.

Metody czyszczenia wtryskiwaczy - Jak wyczyścić wtryskiwacze Diesla?
Metody czyszczenia wtryskiwaczy - Jak wyczyścić wtryskiwacze Diesla?

3. Sprawdzanie wtryskiwaczy – jak wygląda ten zabieg i dlaczego należy go przeprowadzać?

Sprawdzanie wtrysków w serwisie odbywa się kilkuetapowo w zależności od potrzeb i rodzaju problemu. Do tego celu specjalista używa testera diagnostycznego, wykonuje test przelewowy oraz dokonuje analizy zdemontowanych części wtryskiwaczy. Jeśli podejrzewasz uszkodzone wtryskiwacze, to oddanie ich na diagnostykę jest konieczne, ponieważ w konsekwencji mogłoby dojść do uszkodzenia silnika.