13 czerwca 2022

Jak usunąć urwany wtrysk?

Jak usunąć urwany wtryskiwacz?
Jak usunąć urwany wtrysk?

Urwany wtryskiwacz można usunąć już tylko za pomocą metod ślusarskich, a więc po prostu go rozwiercić. Należy przy tym uważać, aby nie uszkodzić części sąsiadujących z urwanym uszkodzonym wtryskiem. Inaczej sprawa wygląda, kiedy mamy do czynienia zapieczonymi w gnieździe wtryskami. Demontaż takich części także sprawi problem, ale za pomocą odpowiednich narzędzi można je wyciągnąć w całości. W pierwszej kolejności należy więc polać zapieczony wtrysk odpowiednim preparatem, aby wszelkie zanieczyszczenia, osady, nagar mogły się rozpuścić. Następnie można próbować wyjąć wtryskiwacz, ciągnąc go w górę, a jeśli to nie pomoże, należy użyć narzędzi z napędem hydraulicznym. Konstrukcja takich narzędzi opiera się na siłowniku hydraulicznym oraz śrubie pociągowej. Śrubę montujemy w korpusie wtrysku, a następnie opierając się na punkcie podparcia (każdy silnik ma swój punkt podparcia), staramy się ostrożnie wyjąć część.

Sposób na zapieczony wtrysk - wyciąganie zapieczonych wtryskiwaczy – Czym zalać zapieczone wtryski forum?

Aby wyjąć zablokowany w gnieździe wtryskiwacz, należy zaopatrzyć się w preparat, który rozpuści rdzę, nagar i zanieczyszczenia nagromadzone na powierzchni wtrysku. Po zalaniu części odpowiednim środkiem czekamy chwilę, aż zacznie działać. Po tej czynności części zostaną poluzowane, co powinno ułatwić wyciągnięcie wtryskiwaczy. Jeśli jednak wtrysk nadal pozostaje w gnieździe, konieczne jest użycie specjalnego ściągacza do zapieczonych wtrysków, który znajdziemy na wyposażeniu serwisów samochodowych zajmujących się podzespołami układu paliwowego.

1. Wykręcanie uszkodzonych wtryskiwaczy – Jak wyciągnąć wtryski domowym sposobem?

Na forach znajdziemy wiele sposobów na samodzielny demontaż zapieczonego wtryskiwacza, ale jak już wiemy, bez odpowiednich narzędzi możemy trwale uszkodzić części, a to będzie się wiązało z ich rozwierceniem. Zniszczone wtryski nie będą nadawały się do dalszej eksploatacji, więc konieczny będzie zakup nowych, co zwiększa koszty naprawy. Dlatego, by bezpieczne wykręcić wtryskiwacze, należy udać się do serwisu, który posiada właściwe narzędzia i przede wszystkim doświadczonych mechaników.

Wykręcanie uszkodzonych wtrysków
Wykręcanie uszkodzonych wtryskiwaczy

2. W jaki sposób bezpiecznie usunąć zapieczony lub urwany wtrysk w dieslu? – Jak wyjąć urwany wtrysk?

Taką czynność najlepiej powierzyć doświadczonemu mechanikowi, który dysponuje skutecznymi środkami chemicznymi oraz narzędziami dedykowanymi zapieczonym wtryskiwaczom. O ile zapieczony wtrysk jesteśmy w stanie doprowadzić do pełnej sprawności, o tyle w przypadku urwanego wtrysku nie ma takiej możliwości. Urwany wtryskiwacz trzeba usunąć z pomocą metod ślusarskich, a w jego miejsce zainstalować nowy lub zregenerowany.