30 września 2021

Jak wyczyścić wtryski w Dieslu?

Zabrudzone wtryski to dla wielu kierowców punkt wyjściowy poszukiwania odpowiedzi na pytanie o to, jak wyczyścić wtryski w Dieslu. Ile odpowiedzi, tyle metod, ponieważ nasza praktyka zawodowa wskazuje, że pomysłowość kierowców w zakresie czyszczenia wtryskiwaczy jest wręcz zaskakująca.

Metody czyszczenia wtryskiwaczy Diesla
Jak wyczyścić wtryski w Dieslu?

W tym artykule opisaliśmy skuteczne i niezawodne metody metody czyszczenia wtrysków Diesla, a także sposoby, których zdecydowanie warto unikać. Podkreślamy, że objawy zabrudzonych wtryskiwaczy można z powodzeniem zniwelować, jednak należy podejść do tego umiejętnie. Sprawdź, czy można wyczyścić wtryski domowym sposobem oraz gdzie oddać wtryski, jeżeli potrzebujesz czyszczenia w serwisie.

1. Samodzielne czyszczenie wtryskiwaczy Common Rail

Wtryski Common Rail można profilaktycznie wyczyścić dostępnymi na rynku środkami, jednakże metoda ta niestety nie pozwala na całkowite usunięcie zapieczonych, silnych zabrudzeń. Środki takie, jak K2 Diesel Dictum, Liqui Moly - dodatek do Diesla Common Rail bądź TEC 2000 to tylko przykładowe preparaty, które możesz zakupić w sklepach motoryzacyjnych lub przez Internet.

Właściwe zastosowanie preparatów o właściwościach zbliżonych do wymienionych środków może okazać się pomocne w przypadku stosunkowo niewielkich zabrudzeń wtryskiwaczy. Warto mieć na uwadze, że niezastosowanie się do wytycznych producenta środka do czyszczenia wtrysków może przynieść więcej problemów niż pożytku, zatykając wtryskiwacze i uniemożliwiając tym samym przepływ paliwa.

2. Serwisowe czyszczenie wtrysków CR

Skuteczniejszym i przynoszącym długotrwałe efekty sposobem na zabrudzenia zbierające się we wtryskiwaczach jest czyszczenie ich w wyspecjalizowanej w takich usługach pracowni. Chemiczne czyszczenie wtryskiwaczy lub czyszczenie wtrysków myjką ultradźwiękową pozwala na usunięcie z wtryskiwacza zanieczyszczeń każdego rodzaju. Często już samo mycie wtrysków wystarcza, by odzyskać ich prawidłowe parametry działania.

W sytuacji, gdy oprócz zabrudzeń usterkę wtryskiwacza spowodowały obecne w nim uszkodzenia mechaniczne, czyszczenie wtrysków jest uznawane za początkowe działania w procedurze regeneracji. Zgodnie z założeniami regeneracji, jej celem jest przywrócenie właściwości podzespołu tak, by działał on identycznie, jak nowy. Zastosowanie technologii producentów oraz dedykowanej aparatury pozwala na uzyskanie w pełni satysfakcjonujących rezultatów, których potwierdzenie stanowią wydruki protokołów badań ze stołów probierczych.

Skąd biorą się zabrudzenia wtrysków?

Zabrudzenia wtryskiwaczy Common Rail najczęściej gromadzą się na wtryskach wskutek tankowania niskiej jakości paliwa. Znajdujące się w oleju napędowym lub w zużytych filtrach drobiny blokują wtryski, stopniowo doprowadzając do pogłębiania się ich uszkodzeń.

Do zbierania się dużych ilości zabrudzeń przyczyniają się także inne obciążone awarią elementy pojazdu, a nawet nieumiejętne zastosowanie preparatu do czyszczenia wtrysków.

Na szczęście silnie zabrudzone wtryskiwacze w znaczącej ilości przypadków można wyczyścić w ciągu kilku godzin. Nie czekaj, aż Twój Diesel z uszkodzonymi wtryskami w ogóle nie odpali. Zamiast tego oddaj je na diagnostykę i na czyszczenie, a w przypadku awarii zdecyduj się od razu na ich regenerację w autoryzowanym serwisie.

Skąd biorą się zabrudzenia na wtryskiwaczach Common Rail?
Skąd biorą się zabrudzenia wtrysków?