30 listopada -0001

Jak zdiagnozować pompę wtryskową?

Jak zdiagnozować pompę wtryskową?
Jak zdiagnozować pompę wtryskową?

W celu uzyskania skrupulatnej i konkretnej diagnozy pompy wtryskowej konieczny jest jej demontaż i rozłożenie na części składowe oraz kompleksowe zbadanie wszystkich jej parametrów za pomocą testerów diagnostycznych. Cały ten proces potrzebny jest do dokładnej weryfikacji dużych uszkodzeń, jak i ewentualnych nieszczelności. Dopiero po uważnym sprawdzeniu każdej z części możliwe jest określenie szkód, z jakimi będzie musiał zmierzyć się doświadczony fachowiec. Bardzo często zdarza się, że pompa wtryskowa wymaga czyszczenia termiczno - chemicznego z użyciem myjki ultradźwiękowej lub konieczna jest wymiana jej podzespołów na nowe, bądź regenerowane. W takiej sytuacji niezbędna będzie wizyta u mechanika i przeprowadzenie całej usługi w profesjonalnym serwisie samochodowym, który oferuje dostęp do tego typu urządzeń.

Jakie są objawy uszkodzenia pompy wtryskowej? - Objawy uszkodzonej pompy wtryskowej

Uszkodzenie pompy wtryskowej uwidacznia się w momencie powstawania charakterystycznych objawów, do których możemy zaliczyć przede wszystkim nierówną pracę i szarpanie silnika, spadek mocy, zwiększone dymienie z rury wydechowej i utrudniony rozruch samochodu. Całkowita eliminacja tego typu problemów może okazać się bardzo kosztowna, stąd też, jeśli uszkodzeniu uległa sama pompa, najlepszym rozwiązaniem będzie poddanie jej regeneracji. Dokładne wyczyszczenie wszystkich elementów pompy wtryskowej, które jest jednym z etapów regeneracji, zapewni im długotrwałą żywotność i stan porównywalny z fabrycznie nowymi częściami.

1. Jak sprawdzić pompę wtryskową na silniku – diesel - Jak sprawdzić pompę wysokiego ciśnienia

Praca pompy wysokiego ciśnienia sprawdzana jest zazwyczaj poprzez podłączenie testera diagnostycznego do sterownika i wybór programu testowania układu wysokiego ciśnienia. Całościowej analizy dokonuje już tutaj sam komputer, który w momencie pracy silnika w warunkach dynamicznych znajduje wszelkie błędy działania układu. Mierzy on temperaturę paliwa w pompie oraz wartość napięcia wejściowego na sterowniku, które powinno wynosić 1500 – 2000 mV. Jeśli wszystkie wyniki testu wyjdą poprawne, będzie to świadczyło jedynie o tym, że problem nieprawidłowej pracy samochodu wcale nie leży w pompie wtryskowej, a w silniku.

Jak sprawdzić pompę wtryskową na silniku – diesel
Jak sprawdzić pompę wtryskową na silniku – diesel

2. Pompa wtryskowa - o tym warto wiedzieć - Jak sprawdzić czy pompa opiłkuje

Żeby sprawdzić, czy pompa opiłkuje, w pierwszej kolejności dokonuje się jej rozbiórki, a następnie poddaje się ocenie stan wizualny. Zjawisko opiłkowania pompy wtryskowej równoznaczne jest z rozwijającym się poważnym problemem całego układu, dlatego wskazane jest, by jak najszybciej zareagować i sprawdzić pompę komputerem diagnostycznym w celu weryfikacji powstałych szkód. Równie często zdarza się jednak, że opiłki metalu dają o sobie znać poprzez wydostające się z układu wydechowego białe zadymienie, dlatego w tej sytuacji warto zaglądnąć do filtra paliwa. Nie należy bagatelizować tego typu sygnałów, ponieważ im wcześniej podejmiemy jakieś działanie zapobiegające, tym większe prawdopodobieństwo, że zminimalizujemy możliwość powstawania kolejnych awarii, w tym przypadku związanych z uszkodzeniem wtryskiwaczy.