13 czerwca 2022

Jak zrobić ściągacz do wtrysków

Jak zrobić ściągacz do wtrysków
Jak zrobić ściągacz do wtrysków

Aby zrobić ściągacz do wtrysków, możemy wykorzystać do tego przyrząd, który składa się z siłownika hydraulicznego i śruby pociągowej, który pozwoli na bezpieczne wyciągnięcie wtrysku. Za pomocą tego urządzenia montujemy śrubę w korpusie wtrysku, po czym przy właściwym punkcie podparcia próbujemy go wyciągnąć. Oczywiście przy wykorzystaniu tego urządzenia może się okazać, że uda się nam je zdemontować bez większych trudności. Pamiętajmy, jednak że w sytuacji mocno zapieczonego wtryskiwacza, (być może doszło do zespawania końcówki wtryskiwacza pod wpływem dużej temperatury) bez względu na metodę jaka nam posłuży do jego zdemontowania może wystąpić do sytuacji urwania wtryskiwacza, uszkodzenia jego głowicy lub pokrywy zaworów. W takim przypadku dochodzi do skomplikowanej sytuacji usunięcia wtrysku, a zatem najlepszym i bezpiecznym sposobem na ich demontaż jest zastosowanie specjalistycznych urządzeń w warsztatach samochodowych. Takie rozwiązanie pozwoli na sporą oszczędność czasu i zminimalizuje możliwość uszkodzenia wtryskiwacza.

Koniec niszczenia wtryskiwaczy CR przy demontażu - Przyrząd do wyciągania wtryskiwaczy Common Rail

Do wyciągania wtryskiwaczy mamy kilka dostępnych przyrządów, które zazwyczaj znajdziemy na wyposażeniu profesjonalnego warsztatu samochodowego. Wśród tych urządzeń najczęściej pojawia się: ściągacz śrubowy (jego zadaniem jest wykręcenie wtrysku za pomocą wkręconej śruby ściągacza), udarowy (który przy wykorzystaniu siły uderzenia rozbija połączenia korozyjne), i bezwładnościowy (pracujący na zasadzie wybijania wtrysku za pomocą młotka bezwładnościowego). Natomiast dla bardzo zapieczonych i najtrudniejszych przypadków urwanych w gnieździe, zaspawanych wtryskiwaczy stosuje się hydrauliczną prasę, która ma siłę ciągu 20 ton i za pomocą funkcji ciągnącej siłownika i pompy hydraulicznej doprowadza do skutecznego wyciągnięcia wtrysku. Jest to cieszące się bardzo dobrą opinią urządzenie, które poradzi sobie z najgorszym przypadkiem wtryskiwacza.

1.Ściągacz bezwładnościowy do wtryskiwaczy - ŚCIĄGACZ do wtryskiwaczy

Jednym z urządzeń często używanych przez mechaników jest ściągacz bezwładnościowy, który służy do demontażu wtryskiwaczy przy pomocy adapterów. Przy użyciu tego urządzenia usunięcie wtrysków jest bardzo proste i polega na dopasowaniu odpowiedniej redukcji oraz wkręceniu jej do wtryskiwacza, następnie zamocowaniu młotka i podbijaniu ciężarkiem w rękojeść, aż do momentu wyciągnięcia wtryskiwacza. Przyrząd jest przeznaczony do większości wtryskiwaczy i zawiera zazwyczaj zestaw elementów takich jak: młotek bezwładnościowy o wadze 3,6 kg, zestaw adapterów do wtrysków, nasadki specjalne oraz przegub kulkowy.

Ściągacz bezwładnościowy do wtryskiwaczy
Ściągacz bezwładnościowy do wtryskiwaczy

2. Sposób na zapieczony wtrysk - wyciąganie zapieczonych wtryskiwaczy - Jak wyciągnąć wtryski domowym sposobem?

W domowych warunkach można wyciągnąć zapieczony wtrysk, zaczynając od spryskania części odpowiednim preparatem chemicznym, który pozwoli usunąć uciążliwe osady, które zanieczyściły wtryskiwacz. Kolejnym sposobem może być użycie trytytek lub podgrzanie elementu wtrysku. Po wykonaniu tej czynności, można spróbować wyciągnąć wtrysk z gniazda ciągnąc go ku górze. Oczywiście, należy robić to bardzo ostrożnie, aby nie urwać elementu wtryskiwacza. Dlatego też, jeśli mamy obawy co do samodzielnej metody wyciągnięcia wtrysku, skorzystajmy z usługi serwisu samochodowego.