18 lutego 2022

Jaki numer wtryskiwacza?

Jaki numer wtryskiwacza?
Jaki numer wtryskiwacza?

Numer wtryskiwacza jest zależny od modelu wtryskiwacza i umożliwia jego identyfikację – składa się z numeru OE, numeru seryjnego i numeru Bosch, Delphi, Denso lub Siemens. Odpowiednie odczytanie tych numerów jest bardzo ważne podczas zakupu nowych wtryskiwaczy, ponieważ konkretne modele wtrysków pasują tylko do określonych silników. Miejsce znajdywania się kodu wtryskiwacza może różnić się nieznacznie w zależności od jego marki, ale z reguły jest on na cewce wtrysku lub korpusie. Wspomniane numery OE, które możemy znaleźć na wtryskach, zwane są numerami producenta. Jest to oznaczenie stosowne przez producentów pojazdów i mogą być od siebie zupełnie różne.

Jak znaleźć numer wtryskiwacza? - Gdzie jest numer wtryskiwacza

Umieszczenie numeru wtryskiwacza zależy od jego marki i rodzaju paliwa. Wtryskiwacze do diesla w większości są produkowane przez firmę Bosch, a numer podzespołu znajdziemy zazwyczaj na zespole łącza pionowego powyżej pierścienia, na naklejce lub etykiecie identyfikacyjnej. Tradycyjne numery części Bosch są długości 10 cyfr i zaczynają się od 04, jednak znajdziemy przypadku, w których mogą zaczynać się od 09 – co będzie informowało o przeprowadzonej regeneracji. W przypadku starszych komponentów spotkamy się również z rozpoczęciem 0F. Podczas wymiany wtryskiwaczy bardzo ważne jest, aby wybrać jego najlepszy typ, który pasuje do konkretnej marki pojazdu i modelu.

1. Skąd biorą się różne oznaczenia na wtryskiwaczach? - Dane techniczne wtryskiwaczy Bosch

Numer wtryskiwacza jest zależny od rodzaju wtrysku, producenta oraz rodzaju oleju napędowego. O tym numerze decyduje również jego stan, ponieważ inny będzie dla fabrycznie nowych, a inny dla regenerowanych wtrysków. Zazwyczaj mamy do czynienia z wtryskiwaczami Bosch, których numer jest 10 cyfrowy i zaczyna się od 0445. Wtryskiwacz, który rozpoczyna się od tego ciągu cyfr jest fabrycznie nowy, natomiast podzespoły rozpoczynające się od 0986 zostały poddane procesowi regeneracji.

2. Numery wtryskiwaczy - Numery wtryskiwaczy Delphi

W przypadku tego wtrysku numer seryjny jest umiejscowiony na jego obudowie. Numer wtryskiwacza Delphi przewiduje większą ilość informacji sterującej niż wtryski innych marek. Spowodowane to jest trochę odmienną budową, która przewiduje więcej udoskonaleń. Warto wiedzieć, że kody, które charakteryzują podzespoły są opisywane mianem IMA, co oznacza regulację dawki paliwa, a konkretnie wyrównanie jej parametrów we wszystkich wtryskiwaczach. Kody IMA wtryskiwaczy Delphi, jak i Bosch to indywidualne nadawane oznaczenia, które precyzują korekty dawek paliwa. Jednakże budowa wtrysków Delphi nie uwzględnia regulacji, dlatego nie ma innej możliwości określenia ich parametrów – tylko za pomocą kodowania.

3. VIN a numer wtryskiwacza - Numer wtryskiwacza po numerze VIN

VIN a numer wtryskiwacza
VIN a numer wtryskiwacza

Jednym z najczęstszych i najszybszych sposobów na właściwe dobranie wtryskiwacza jest podanie numeru VIN. Jest to numer identyfikacyjny unikalny dla każdego samochodu, który składa się z 17 znaków. Najczęściej znajdziemy go na tabliczce znamionowej samochodu, ale także w dowodzie rejestracyjnym oraz na niektórych częściach pojazdu. Numer VIN zawiera wiele informacji dotyczących auta, np. na temat producenta silnika, charakterystyki modelu pojazdu czy rodzaju nadwozia.