30 czerwca 2022

Jakie mogą wystąpić objawy uszkodzenia pompy wtryskowej?

Jakie mogą wystąpić objawy uszkodzenia pompy wtryskowej?
Jakie mogą wystąpić objawy uszkodzenia pompy wtryskowej?

Do częstych objawów, jakie mogą wystąpić w wyniku uszkodzenia pompy wtryskowej, można zaliczyć: brak możliwości uruchomienia silnika, utrata mocy, falowanie obrotów oraz głośniejsza praca silnika, pojawienie się silnego dymienia o barwie szarej lub czarnej, wystąpienie problemów z rozruchem zimnego i ciepłego silnika, zwiększony pobór paliwa. Oczywiście powodów pojawienia się powyższych objawów może być kilka i nie zawsze muszą oznaczać konieczność naprawy pompy. Jedno jest pewne, jeśli wcześniej je zauważymy i zareagujemy, to zakres naprawy będzie mniejszy, a w efekcie koszt naprawy będzie dużo niższy. Natomiast zignorowanie tych objawów, z pewnością doprowadzi do uszkodzeń podzespołów w układzie wydechowym oraz silnika. W przypadku diagnozy potwierdzającej uszkodzenie pompy wtryskowej, niezwykle ważne jest doświadczenie i umiejętności mechanika. Dlatego warto wybierać warsztaty samochodowe specjalizujące się w naprawach i regeneracjach pomp wtryskowych, tylko one posiadają specjalistyczne urządzenia diagnostyczne i odpowiednie narzędzia naprawcze.

Objawy uszkodzonej pompy wtryskowej Common Rail- Uszkodzona pompa paliwa – jakie objawy oznaczają awarię

Uszkodzona pompa wtryskowa Common Rail sygnalizuje nam jej niesprawność w postaci wystąpienia objawów, takich jak np. trudności związane z włączeniem silnika pojazdu lub jego nierównomierną pracą. W trakcie awarii może dojść do nieoczekiwanego gaśnięcia i szarpania silnika, szczególnie podczas pracy na biegu jałowym. Można zauważyć również zwiększone obroty jednostki napędowej. Dodatkowo charakterystycznym objawem dla tej usterki jest pogorszenie się parametru odpowiadającego za moc pojazdu oraz pojawienie się spod maski dźwięków przypominających spalanie detonacyjne. Wszystkie te objawy są bardzo niebezpieczne dla silnika i najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie diagnostyki układu paliwowego. Objawy uszkodzonej pompy wtryskowej i pompy paliwa mogą być niebezpieczne dla silnika.

1.Awarie systemu Common Rail - co może się popsuć? - Uszkodzony elektrozawór pompy wtryskowej objawy

Jednym z elementów, który może odpowiadać za awarię systemu Common Rail, jest uszkodzony elektrozawór pompy wtryskowej. Jeśli doszło do jego uszkodzenia, zazwyczaj pojawią się objawy, które z pewnością zauważymy, a są to m.in. zbyt wysokie obroty na biegu jałowym, znaczny spadek mocy, który da się zauważyć podczas jazdy, zwiększony pobór paliwa. Ponadto możemy usłyszeć uciążliwe dźwięki, które dobiegają spod maski samochodu.

Awarie systemu Common Rail - co może się popsuć?
Awarie systemu Common Rail - co może się popsuć?

2.Jakie są przyczyny awarii pomp wtryskowych, na czym polega - Objawy zepsutej pompy wtryskowej

W poszukiwaniu przyczyn awarii pompy wtryskowej, należy wiedzieć, że tankowanie paliwa kiepskiej jakości, które zawiera składniki mogące je zanieczyścić, jest jej najczęstszą przyczyną. Dodatkowo czynniki takie jak: awaria elektrycznych zaworów, nieterminowa wymiana oleju silnikowego, uszkodzenia mechaniczne (zapchany filtr powietrza, paliwa, awaria zaworu regulacji ciśnienia paliwa, uszkodzony wałek pompy, przypadkowe dostanie się opiłków metalu do układu), mają decydujący wpływ na wystąpienie objawów odpowiadających za zepsutą pompę wtryskową.