14 stycznia 2022

Jakie parametry powinny mieć pompowtryski?

Kluczowe parametry pompowtryskiwaczy
Jakie parametry powinny mieć pompowtryski?

Pompowtryski instalowane w silnikach Diesla powinny mieć prawidłowe parametry dotyczące zmierzonych dawek oraz sygnałów BIP. Dawki zmierzone muszą odpowiadać wartościom określonym przez producenta. Parametry BIP z kolei wzorcowo powinny zawierać się w ściśle określonych granicach czasowych. Dawki pompowtryskiwaczy uzyskiwane podczas pomiarów stanowią pochodne ich innych parametrów, wśród których wymienić należy ustawienie zaworka, a także ciśnienie otwarcia wtryskiwacza. Niewłaściwe wartości pompowtrysków przekładają się bezpośrednio na ich niewłaściwą pracę w pojeździe, co sygnalizowane jest charakterystycznymi objawami.

Sprawdzenie stanu pompowtryskiwaczy w silniku TDI - Diagnostyka pompowtryskiwaczy

Pompowtryski TDI można wstępnie sprawdzić bez ich demontażu z pojazdu. Wykonuje się wówczas pomiary korekt dawek jałowego, badanie komputerowe, pomiar BIP. Diagnostyka pompowtryskiwaczy powinna obejmować również sprawdzenie prawidłowości ich montażu. Właściwa regulacja i odpowiednie ustawienia wstępne tych elementów układu paliwowego w Dieslu mogą ulegać zmianom w zależności od ich zużycia eksploatacyjnego. Sprawdzenie, w jakim pompowtryski są stanie, to punkt wyjściowy do ich dalszej regeneracji.

1. Jakie dane na pompowtryskach? - Sprawdzanie pompowtryskiwaczy

Na pompowtryskiwaczach zamieszczone są następujące dane: numer producenta, numer Bosch, data produkcji, numer seryjny, kraj produkcji oraz kod fabryczny. Spośród tych informacji najważniejszy jest numer producenta bądź nr Bosch, ponieważ to właśnie nimi posługujemy się, dokonując zakupu pompowtrysków lub oddając pompowtryskiwacze do regeneracji. Jeżeli z różnych przyczyn numery te są nieczytelne, można zdekodować je za pomocą numeru VIN oraz szczegółowych danych pojazdu. Chcąc sprawdzić, jakie pompowtryski pracują w Twoim samochodzie, możesz również skontaktować się z naszym Biurem Obsługi Klienta.

2. Diagnostyka pompowtrysków w silniku 1.9 TDI - Jak sprawdzić pompowtryski 1.9 TDI

Diagnostyka pompowtryskiwaczy w silniku 1.9 TDI może zostać przeprowadzona na samochodzie, jednakże najbardziej rzetelne sprawdzenie jest możliwe po ich demontażu. Pompowtryski powinny trafić do serwisu zaopatrzonego w odpowiednie urządzenia określane mianem stołów probierczych. Jeżeli ich diagnostyka wskaże na obecność zanieczyszczeń, uszkodzeń mechanicznych bądź na nadmierne zużycie eksploatacyjne, podzespoły należy poddać regeneracji. W ramach tej procedury są one poddawane czyszczeniu, wymianie działających niepoprawnie elementów oraz testowaniu.

3. Diagnostyka pompowtrysków VCDS - Parametry pompowtryskiwaczy 2.0 TDI

Pompowtryskiwacze można wstępnie sprawdzić również za pomocą oprogramowania diagnostycznego VCDS określanego także jako VAG-COM. Sprawdzenie pompowtrysków w ten sposób to również bardzo dobry punkt wyjściowy do dalszej diagnostyki.

Sprawdzanie pompowtrysków za pomocą VCDS
Diagnostyka pompowtrysków VCDS

Warto dodać, że parametry pompowtrysków można w prosty i dość niedrogi sposób przywrócić, poddając je regeneracji. Mając na uwadze fakt, że pompowtryskiwacze z uwagi na niespełnianie norm czystości spalin zostały wycofane z produkcji i ich zakup może być utrudniony, regeneracja pompowtrysków to bardzo dobre rozwiązanie.