09 czerwca 2022

Jakie są objawy uszkodzenia pompowtryskiwaczy w Dieslu?

Jakie są objawy uszkodzenia pompowtrysków w Dieslu?
Jakie są objawy uszkodzenia pompowtryskiwaczy w Dieslu?

Do najczęściej występujących oznak uszkodzonych pompowtryskiwaczy zalicza się: zauważalnie większe dymienie z rury wydechowej, nietypowe szarpanie silnika, generowanie większego hałasu, problematyczny rozruch samochodu zimnego, ale i rozgrzanego, falowanie obrotów i spadek parametrów użytkowych. Podłoże każdego z tych objawów jest inne, dlatego aby poznać konkretną przyczynę usterki, niezbędna jest profesjonalna diagnostyka pompowtryskiwaczy. Polega ona na przetestowaniu podzespołów za pomocą dedykowanego urządzenia, a następnie na rozłożeniu pompowtryskiwaczy na części składowe. Rzetelne oględziny pozwolą ustalić tok naprawy oraz konkretnie wycenić usługę. Należy pamiętać, że początkowe objawy uszkodzonych pompowtrysków jedynie obniżą komfort podróżowania, jednak brak reakcji zwiększy stopień usterki, przez co uruchomienie pojazdu może stać się niemożliwe.

Uszkodzone pompowtryski objawy – Czy można jeździć z uszkodzonym pompowtryskiem?

Kiedy mamy do czynienia z uszkodzonymi pompowtryskami, a tym bardziej, jeśli jesteśmy tego świadomi, nie powinniśmy lekceważyć tej usterki. Co prawda na początku awaria będzie wiązała się z niskim komfortem jazdy, ale w konsekwencji możemy nawet nie uruchomić samochodu. Ignorując oznaki świadczące o uszkodzonych pompowtryskach, zwiększamy ich poziom, co przełoży się oczywiście na większy koszt naprawy. Co więcej, uszkodzone pompowtryski obniżą parametry pracy pozostałych ważnych podzespołów samochodowych.

1. Pompowtryskiwacze – Czy warto je regenerować, czy od razu wymienić?

Regeneracja przedłuża żywotność pompowtryskiwaczy, dzięki czemu zakup nowych podzespołów możemy odłożyć na później. W związku z tym niewątpliwie warto regenerować pompowtryskiwacze, niżeli od razu je wymieniać. Zastanawiając się nad tego typu naprawą, warto wiedzieć, że regenerowane pompowtryski wykazują parametry pracy podobne fabrycznie nowym częściom, ponadto usługa ta trwa szybko i jest korzystna cenowo. Dużą zaletą jest też okres gwarancyjny udzielany przez autoryzowane serwisy obejmujący regenerowane pompowtryski.

Pompowtryski – Czy warto je regenerować, czy od razu wymienić?
Pompowtryskiwacze – Czy warto je regenerować, czy od razu wymienić?

2. Jakie są objawy zużytego pompowtryskiwacza ? – Jak sprawdzić, który pompowtrysk jest uszkodzony?

Powyżej poznaliśmy już objawy uszkodzonych pompowtrysków, należy więc wiedzieć, co powinniśmy uczynić w następnym kroku. Otóż konieczna jest rzetelna diagnostyka, która pozwoli odnaleźć przyczynę awarii i szybko ją wyeliminować. Aby sprawdzić, który z pompowtryskiwaczy jest uszkodzony, należy przetestować je w czasie pracy, za pomocą testera diagnostycznego, podpinając go uprzednio do sterownika. Parametry wtryskiwaczy zweryfikujmy także na stanowisku probierczym, a te, które znacznie odbiegają od wartości określonych przez producenta, wskażą nam uszkodzony wtryskiwacz.