08 czerwca 2022

Jakie są objawy zepsutego wtrysku?

Jakie są objawy zepsutego wtryskiwacza?
Jakie są objawy zepsutego wtrysku?

Uszkodzone, zepsute wtryskiwacze powodują utratę mocy pojazdu, słabsze osiągi, problem z odpaleniem auta, większe dymienie z rury wydechowej, czy też szarpanie silnika. Za objawy awarii wtryskiwaczy uznaje się także falowanie obrotów, większy hałas pod maską, jak też większe zużycie paliwa. Można więc podsumować, że tego typu usterka znacznie obniża komfort jazdy, a jej ignorowanie może tylko zwiększyć poziom uszkodzeń. Najczęstszą przyczyną uszkodzonych wtryskiwaczy jest zużycie części wynikające z długiego użytkowania samochodu. Niestety na żywotność i parametry pracy wtrysków duży wpływ ma też jakość tankowanego paliwa, sposób eksploatowania samochodu Diesel oraz dbałość o podzespoły układu paliwowego. Wtryskiwacze możemy wstępnie sprawdzić w domu, jednak aby dokładnie określić rodzaj uszkodzenia, należy udać się na profesjonalną diagnostykę.

Uszkodzone wtryskiwacze Common Rail. Jak je zdiagnozować i wymienić? – Uszkodzony wtryskiwacz objawy

Przeprowadzenie oględzin uszkodzonych wtryskiwaczy wymaga użycia odpowiednich urządzeń diagnostycznych, jak np. tester czy mikroskop optyczny. Naprawa, jak i wymiana wtrysków musi być zrealizowana za pomocą dedykowanych temu narzędzi, a stanowisko pracy powinno być czyste. Podczas wymiany należy pamiętać także o wyczyszczeniu gniazd oraz zmianie uszczelnień wtryskiwaczy. Problematyczne objawy uszkodzonych wtrysków powinna wyeliminować kompleksowa regeneracja, jeśli jednak to niemożliwe, pozostaje wymiana części na nowe.

1. Uszkodzone wtryski objawy – jak rozpoznać? – Uszkodzona cewka wtryskiwacza objawy

W artykule opisaliśmy typowe objawy awarii wtryskiwaczy, więc wiemy już, po czym poznać, że wtryski są do wymiany. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup nowych podzespołów, warto sprawdzić, czy jest możliwość zregenerowania dotychczasowych, zużytych wtryskiwaczy. Uszkodzone wtryski można bowiem naprawić za pomocą czyszczenia i wymiany uszkodzonych elementów. Należy wiedzieć, że niesprawna cewka także zaburzy pracę silnika i wywoła trudność uruchomienia auta. Aby więc ustalić tok naprawy, niezbędna jest diagnostyka wtryskiwaczy.

Uszkodzone wtryski objawy
Uszkodzone wtryski objawy – jak rozpoznać?

2. Wtryskiwacze: objawy, praca, sprawdzenie – Jak sprawdzić wtryski diesel domowym sposobem?

Parametry pracy uszkodzonych wtryskiwaczy są o wiele gorsze, co ma duży wpływ na równomierność działania silnika i ogólny komfort jazdy. Samochód zaczyna szarpać, więcej palić, bardziej dymić z wydechu, a w efekcie możemy mieć problem, żeby go uruchomić. Mając przypuszczenia, że wtryskiwacze nie działają poprawnie, możemy przeprowadzić domowy test, do którego potrzebne będą przezroczyste rurki oraz pojemniczki na paliwo. Tak zwany test przelewowy wskaże nam wtryskiwacz, który niewłaściwie dawkuje olej napędowy, a więc najprawdopodobniej jest uszkodzony.