20 października 2021

Jakie są prawidłowe korekcje wtryskiwaczy

W praktyce prawidłowe korekcje wtryskiwaczy Common Rail to takie, które mieszczą się w granicach określonych przez producenta. Różnią się one więc w zależności od modelu silnika, generacji czy modelu wtryskiwacza i nie istnieją wartości uniwersalne dla każdego wtrysku. Jeśli zaś chodzi o to, jak czytać korekty wtryskiwaczy, sprawa przedstawia się prosto. Zarówno minusowa korekta wtrysku, jak i korekta wtrysku na plus wskazują na uszkodzenie podzespołów.

Zbyt duże korekty wtrysku to niemały problem - jaka jest ich przyczyna? Gdy na wysoce precyzyjnych częściach wtryskiwaczy zbierze się zbyt duża ilość zanieczyszczeń i osadów z niskiej jakości paliwa bądź resztek procesu spalania, zaburza to normalną pracę podzespołów. Zmniejsza się przepustowość i podawanie paliwa przez taki wtryskiwacz jest znacznie utrudnione.

Jakie są prawidłowe korekcje wtryskiwaczy
Jakie są prawidłowe korekcje wtryskiwaczy

Problemy te będą widoczne między innymi w postaci podwyższonego spalania, zwiększonego dymienia z rury wydechowej czy też nierównomiernej pracy silnika. Pozostawione bez reakcji mogą doprowadzić do wielu kosztownych awarii.
Właściwe parametry wtryskiwaczy Common Rail, jak dawkowanie paliwa, ale także i rozpylanie, ciśnienie otwarcia, rezystancja i szczelność są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania silnika i układu paliwowego. Dlatego lepiej jest działać od razu - ale jak?

Regeneracja lub wymiana wtryskiwaczy CR

W przypadku uszkodzenia wtrysków Common Rail, mamy dwa możliwe rozwiązania problemu - regeneracja bądź wymiana wtryskiwaczy. Naprawa, jaką jest regeneracja wtrysków, pozwala w krótkim czasie przywrócić pełną sprawność podzespołów oraz ich fabryczne parametry testowe. Jest to zdecydowanie najbardziej korzystne cenowo rozwiązanie na wadliwe wtryskiwacze.

Regeneracja lub wymiana wtryskiwaczy CR
Regeneracja lub wymiana wtryskiwaczy CR

Z kolei jeśli chodzi o wymianę wtryskiwaczy, nie musi to także oznaczać ruiny finansowej. Wybierając wtryski po regeneracji można również liczyć na spore oszczędności, przy czym jakość i charakterystyka pracy naprawionych wtryskiwaczy jest właściwie nie do odróżnienia od tych nowych.