15 lutego 2022

Kiedy trzeba wymieniać wtryskiwacze?

Kiedy trzeba wymieniać wtryskiwacze?
Kiedy trzeba wymieniać wtryskiwacze?

Wtryskiwacze trzeba wymienić, kiedy zużyte części nie są w stanie pracować prawidłowo, przez co auto zaczyna szarpać, tracić moc oraz nie możemy go odpalić. Żeby określić dokładnie stan techniczny wtrysków, należy przeprowadzić diagnostykę, która potwierdzi konieczność wymiany tych elementów. Kiedy wtryskiwacz uległ awarii/zużyciu, możemy z powodzeniem przywrócić mu pełną sprawność za pomocą procesu regeneracji. Wtedy nie będziemy musieli kupować nowej części, ponieważ wystarczy, że własne, zużyte wtryski poddamy kompleksowej regeneracji. Aby, przeprowadzić tego typu usługę warto udać się do serwisu, który specjalizuje się naprawą podzespołów układu wtryskowego.

Zużyte wtryskiwacze to dopiero początek problemów - Ile kosztuje wymiana wtryskiwaczy w dieslu

Niesprawne wtryskiwacze potrafią doprowadzić silnik Diesla oraz jego właściciela do ruiny. Symptomów uszkodzonych wtryskiwaczy nie wolno lekceważyć, ponieważ prowadzą one do powstania usterek w obrębie innych układów samochodu, a koszty ich napraw mogą okazać się naprawdę wysokie. Wtryskiwacze Common Rail, które działają w sposób nieprawidłowy, stanowią przyczynę szybszego zapychania się filtra cząstek stałych, zwiększonego generowania spalin, a także do uszkodzenia rozrządu, turbosprężarki czy do wypalenia tłoków w silniku. Brak reakcji ze strony kierowcy na awarię wtryskiwaczy zwiększy skalę uszkodzeń w jednostce, przez co naprawy staną się bardziej czasochłonne i droższe. Koszt wymiany wtryskiwaczy w dieslu mieści się przeciętnie w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

1. Wymiana wtryskiwaczy - jeden czy wszystkie? - Wymiana wtryskiwaczy Common Rail

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, ponieważ zawsze należy wymieniać cały komplet. Każdy ze wtryskiwaczy wprowadza do silnika identyczną ilość paliwa pod takim samym ciśnieniem. Utrzymanie odpowiedniego ciśnienia i równomierne rozprowadzenie paliwa są niezbędne dla prawidłowej pracy jednostki napędowej. Dlatego nierówna praca wtryskiwaczy uniemożliwia silnikowi poprawne działanie. Wymiana tylko jednego wtrysku doprowadzi do sytuacji, w której jego parametry pracy będą znacznie lepsze niż parametry pracy pozostałych podzespołów, czego konsekwencją będzie znacznie mniej efektywna praca silnika niż przed wymianą.

2.Regeneracja wtryskiwaczy bywa niepotrzebna - Regenerowane wtryskiwacze opinie

Decyzję o regeneracji wtryskiwaczy powinno się podjąć na podstawie parametrów, jakie wykazują wtryski w czasie pracy. Dlatego, na samym początku trzeba przeprowadzić dokładną diagnostykę, aby wskazać uszkodzone podzespoły. Zdarza się tak, że dwa wtryski z kompletu nie są sprawne, a pozostałe wykazują odpowiednie właściwości. W takim przypadku można zregenerować tylko dwa, ale warto pamiętać o tym, że żywotność tych wtrysków nie będzie równomierna, co będzie się wiązało w przyszłości z koniecznością kolejnej wizyty w salonie. Mimo wszystko, proces regeneracji jest warty skorzystania, ponieważ dzięki niej w krótkim czasie możemy odzyskać prawidłowe parametry pracy wtryskiwaczy.

3. Kiedy wymienić wtryski? - Wymiana wtryskiwaczy jeden czy wszystkie

Należy wymienić je na nowe, kiedy konstrukcja wtryskiwaczy zostaje naruszona. Dzieje się tak między innymi podczas wyciągania zapieczonych wtrysków, ponieważ łatwo jest wtedy uszkodzić ich poszczególne elementy. Gdy zastanawiamy się, czy wystarczy wymienić tylko jeden wtrysk, czy cały komplet, warto wziąć pod uwagę stan techniczny wtryskiwaczy oraz przebieg pojazdu.

Kiedy wymienić wtryski?
Kiedy wymienić wtryski?

Jeżeli okres eksploatacyjny wtryskiwaczy dobiega końca – średnio występuje to po około 200 tysiącach kilometrów, to warto wymienić wszystkie podzespoły, mimo tego, że tylko jeden z nich wykazuje nieprawidłowości.