30 listopada -0001

Na czym polega regeneracja pomp wtryskowych Common Rail?

Na czym polega regeneracja pomp wtryskowych Common Rail?
Na czym polega regeneracja pomp wtryskowych Common Rail?

Regeneracja pomp wtryskowych Common Rail polega na fachowej wymianie uszkodzonych części i wyeksploatowanych elementów, do których zwykle należą między innymi uszczelniacze, końcówki wtryskiwacza, czy zaworki. Proces ten zapewnia tym elementom układu wtryskowego długotrwałą żywotność i stan porównywalny z nowymi częściami. Sam przebieg regeneracji rozpoczyna się demontażem i opiera głównie na dokładnym umyciu i wyczyszczeniu wymontowanych podzespołów. Wykorzystuje się do tego specjalne, ultradźwiękowe myjnie. W kolejnym zaś etapie szczegółowo określa się stan i kondycję wszystkich elementów oraz poziom ich uszkodzenia.

Na czym polega regeneracja pomp wtryskowych? - Ile kosztuje regeneracja pompy wtryskowej

Poddanie pomp wtryskowych regeneracji polega na zdemontowaniu i wymianie zużytych elementów. Proces ten jest kluczowy, ponieważ zapewnia przy tym niezawodność pracy całego układu wtryskowego. Z tego względu, że regeneracja jest zależna od wielu czynników, ciężko jednoznacznie określić całościowy koszt serwisu, ponieważ duży wpływ ma na to również model samochodu, w którym nastąpiła awaria. Cena takiej usługi rozpoczyna się jednak zazwyczaj w granicach 700 zł.

1. Regeneracja pomp wtryskowych i wtryskiwaczy - Na czym polega regeneracja pompy wtryskowej

Bardzo często zdarza się, że takie elementy w silniku Diesla, jak pompy wysokiego ciśnienia i wtryskiwacze ulegają różnym awariom i muszą zostać poddane regeneracji, bądź też wymianie. Nawet najmniejsze uszkodzenia w tym obrębie i nieprawidłowości układu zasilania przekładają się niestety na pracę całego silnika, dlatego tak ważna i konieczna jest szybka reakcja kierowcy. Uszkodzona pompa wtryskowa, która trafia do pracowni i jest poddana analizie, na samym początku jest dokładnie wyczyszczona po to, by można było rzetelnie zidentyfikować każdą szkodę.

Regeneracja pomp wtryskowych i wtryskiwaczy
Regeneracja pomp wtryskowych i wtryskiwaczy

2. Kiedy potrzebna jest naprawa i regeneracja pomp wtryskowych? - Regeneracja pomp wtryskowych

Naprawa lub regeneracja pomp wtryskowych niezbędna jest wówczas, gdy nasz samochód zaczyna mieć trudności z gazowaniem, rozruchem lub też coraz częściej pojawia się szarpanie. Takie objawy powinny sygnalizować nam, że niezbędna będzie wizyta u mechanika. Do zepsucia pompy wtryskowej dochodzi zazwyczaj poprzez błędne eksploatowanie pojazdu, a w głównej mierze przez złą jakość tankowanego paliwa oraz niekoniecznie dobre nawyki tankowania, między innymi napełnianie baku tylko do ¼ jego objętości. Im mniej paliwa w baku, tym większa szkoda dla naszej pompy, ponieważ zasysa ona wtedy więcej powietrza niż oleju napędowego.