05 listopada 2021

Na czym polega regeneracja wtryskiwaczy

Regeneracja wtryskiwaczy składa się z kilku etapów - weryfikacji, czyszczenia, regulacji i testowania. Pozwala ona szybko i skutecznie przywrócić właściwe parametry podzespołów oraz ich wytrzymałość. Zazwyczaj kompletny proces regeneracji zajmuje zaledwie 1-2 dni robocze.

Po wstępnej ocenie ogólnego stanu technicznego wtrysków zdemontowane podzespoły umieszcza się w myjce ultradźwiękowej, gdzie podczas czyszczenia termo-chemicznego usuwane są wszelkie zalegające osady. Następnie wymieniane są wszystkie zużyte części wtryskiwaczy, jak końcówki czy też uszczelnienia. Na koniec reguluje się parametry podzespołów z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn diagnostycznych.

Na czym polega regeneracja wtryskiwaczy
Na czym polega regeneracja wtryskiwaczy

Dzięki takiej regeneracji wtryskiwaczy Bosch, Delphi, Denso czy Siemens podzespoły odzyskują pełną sprawność oraz swoje fabryczne wartości testowe. Biorąc to wszystko pod uwagę, nie trzeba się zastanawiać, czy warto decydować się na regenerację wtryskiwaczy.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za wyborem tego typu naprawy jest to, ile kosztuje regeneracja wtryskiwaczy - jej cena bowiem jest nawet kilkukrotnie tańsza w porównaniu z zakupem nowych podzespołów. Podstawowy koszt zaczyna się od około 190 złotych plus kwota części zamiennych. Jeśli wtryski nie uległy poważnemu uszkodzeniu, często wystarczy samo czyszczenie, aby przywrócić ich sprawność. Wtedy cena regeneracji wtryskiwaczy będzie znacząco niższa.

Od czego psują się wtryski Common Rail

Z uwagi na precyzyjną budowę wtryskiwacza Common Rail, te elementy układu paliwowego są bardzo narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia, występujące między innymi w oleju napędowym niskiej jakości. Tankowanie kiepskiego paliwa prowadzi do zacierania się elementów wtrysków, a w efekcie ich przyśpieszonej eksploatacji.

Od czego psują się wtryski Common Rail
Od czego psują się wtryski Common Rail

W przypadku uszkodzenia wtryskiwaczy zdecydowanie nie powinno się odkładać działań naprawczych na później, gdyż objawy awarii, takie jak nierówna praca silnika, nadmierna emisja spalin czy problemy z rozruchem mogą w krótkim czasie prowadzić do wielu kosztownych usterek.