27 października 2021

Naprawa wtryskiwaczy

Naprawa wtryskiwaczy, zwana inaczej regeneracją, jest procesem, podczas którego przywraca się pełną sprawność uszkodzonych podzespołów. Polega ona na starannym wyczyszczeniu zabrudzonych wtryskiwaczy, wymianie ich zużytych elementów, jak i precyzyjnej regulacji parametrów. Jeśli chodzi o regenerację wtryskiwaczy Bosch, cena tej naprawy zaczyna się od około 190 zł - jest więc ona dużo korzystniejsza od zakupu nowych podzespołów.

Standardowo pierwszym krokiem podczas naprawy wtryskiwaczy jest ich weryfikacja i ocena wzrokowa. Ustala się wtedy ich ogólny stan techniczny oraz stopień uszkodzenia, co jest niezbędne w dalszym działaniu. Następnie zdemontowane wtryski umieszcza się w specjalnych myjkach, gdzie w wysokiej temperaturze ma miejsce czyszczenie wtryskiwaczy. Dodatkowo zastosowanie ultradźwięków pozwala pozbyć się nawet najbardziej uporczywych osadów utrudniających prawidłową pracę podzespołu.

Naprawa wtryskiwaczy
Naprawa wtryskiwaczy

W autoryzowanych serwisach zajmujących się regeneracją wtryskiwaczy do wymiany zużytych elementów wtrysków wykorzystuje się wyłącznie oryginalne części zamienne, aby zagwarantować najwyższą jakość. Końcowym etapem naprawy wtrysków jest ich dokładne testowanie z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn diagnostycznych. Tylko, gdy wszystkie parametry podzespołów osiągną swoje fabryczne wartości testowe, proces naprawy można uznać za zakończony.

Sprawdzanie wtryskiwaczy CR - cena

Jeśli zdecydujemy się na regenerację, sprawdzanie wtryskiwaczy Common Rail jest wliczone w cenę usługi. Gdy zaś zależy nam jedynie na weryfikacji podzespołów, koszty również są niewielkie i mogą wynosić około kilkudziesięciu złotych.

Sprawdzanie wtryskiwaczy CR - cena
Sprawdzanie wtryskiwaczy CR - cena

Ważne jednak, aby po potwierdzeniu uszkodzenia wtryskiwaczy nie lekceważyć tego problemu. Objawy awarii wtrysku, takie jak nierówna praca silnika, problemy z rozruchem czy też zwiększone dymienie z rury wydechowej mogą w krótkim czasie stać się przyczyną wielu problemów. Dlatego w przypadku niesprawnych wtrysków tak ważne jest, aby jak najszybciej podjąć odpowiednie działania.