28 października 2021

Nieszczelna pompa wtryskowa - objawy

Objawy uszkodzonej, nieszczelnej pompy wtryskowej Common Rail to między innymi zwiększone wydzielanie spalin i czarny dym z rury wydechowej, nierównomierna, głośna praca silnika, wycieki paliwa, zauważalny spadek osiągów czy też utrudnione odpalanie, a w niektórych przypadkach nawet zupełny brak możliwości uruchomienia pojazdu.

Oznaki te są bardzo podobne do objawów niesprawnych wtryskiwaczy, aby więc mieć pewność, że za awarię rzeczywiście odpowiada wadliwa pompa CR, konieczne jest przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki. Sprawdzenie pompy wtryskowej obejmuje test szczelności, wydatku i ciśnienia.

Nieszczelna pompa wtryskowa - objawy
Nieszczelna pompa wtryskowa - objawy

Do uszkodzenia pompy wysokiego ciśnienia zazwyczaj dochodzi w wyniku tankowania oleju napędowego niskiej jakości. Nie tylko zawiera on w sobie różnego rodzaju zanieczyszczenia, które stopniowo się gromadzą, ale takie paliwo wykazuje także obniżone właściwości smarne. Prowadzi to do zacierania się precyzyjnych elementów pompy. Oprócz tego również uszkodzony elektrozawór albo sterownik pompy wtryskowej będzie powodował wyżej wymienione objawy.

Pompa wtryskowa Common Rail - kluczowy element układu

Pompa Common Rail, która znajduje się pomiędzy obwodami niskiego i wysokiego ciśnienia odpowiada za dostarczanie oleju napędowego do wtryskiwaczy. Paliwo podawane jest do wtrysków przez listwę wtryskową i przewody wysokiego ciśnienia. Głównym zadaniem pompy jest także wytwarzanie i utrzymywanie odpowiedniego poziomu ciśnienia paliwa, co jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania jednostki napędowej. Bardzo często zdarza się, że nieszczelna pompa wtryskowa staje się przyczyną uszkodzenia wtryskiwaczy. To z kolei znacznie zwiększa całościowe koszty naprawy, które mogą osiągnąć nawet do kilkunastu tysięcy złotych.

Pompa wtryskowa Common Rail - kluczowy element układu
Pompa wtryskowa Common Rail - kluczowy element układu

Tak więc w przypadku awarii pompy wysokiego ciśnienia lepiej nie odkładać tego na później. Skontaktuj się z nami już teraz, a nasi konsultanci dobiorą dla Ciebie najkorzystniejsze rozwiązanie. W ofercie naszego sklepu znajdują się zarówno fabrycznie nowe, jak i regenerowane pompy CR.