10 czerwca 2022

Od czego psują się pompowtryskiwacze?

Od czego psują się pompowtryski?
Od czego psują się pompowtryskiwacze?

Najczęstszymi powodami, przez które psują się pompowtryskiwacze, są:
- Złej jakości olej napędowy, który zawiera zanieczyszczenia gromadzące się na pompowtryskach;
- Nieprawidłowa regulacja pompowtryskiwaczy realizowana po ich wymianie;
- Niewłaściwy montaż / demontaż części wykonywany przy użyciu nieodpowiednich narzędzi;
- Zużycie eksploatacyjne poszczególnych elementów pompowtrysków, np. uszczelek;
- Uszkodzenia mechaniczne wynikające z użycia zbyt dużej siły przy naprawie pompowtrysków.
Będąc posiadaczem samochodu z Dieslem, warto wiedzieć, od czego psują się wtryskiwacze czy pompowtryskiwacze i jak w prawidłowy sposób eksploatować pojazd, aby nie doprowadzać do szybszego zużywania się części. Niesprawne pompowtryskiwacze znacznie obniżą komfort jazdy i parametry użytkowe samochodu, dlatego nie zalecamy ignorować usterki i zwlekać z jej usunięciem.

Uszkodzone pompowtryskiwacze – przyczyny awarii i ich regeneracja – Czy można jeździć z uszkodzonym pompowtryskiem?

Jak już wiemy, na stan techniczny pompowtryskiwaczy ogromny wpływ ma kiepskie paliwo oraz długotrwałe użytkowanie samochodu przekładające się na zużywanie się elementów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że całkiem wyeksploatowane pompowtryski można przywrócić do dawnej formy, poddaję je kompleksowej regeneracji. Im wcześniej zdecydujemy się na tę usługę, tym lepiej dla pozostałych newralgicznych podzespołów samochodowych, ponieważ uszkodzony pompowtrysk potrafi obniżyć parametry ich pracy, a tym samym, sporo podnieść koszty naprawy.

1. Pompowtryskiwacze – jakie są objawy ich usterek – Objawy uszkodzonych pompowtryskiwaczy

Kiedy pompowtryskiwacze w naszym samochodzie są uszkodzone, z pewnością będziemy mieli problem żeby go uruchomić. W czasie jazdy auto będzie traciło moc, silnik będzie nieprzyjemnie szarpał, a z rury wydechowej może wydobywać się o wiele więcej białego lub czarnego dymu. Możemy zauważyć także nietypowo falujące obroty, a spod maski usłyszeć większy niż zwykle hałas. Usterka pompowtrysków może skończyć się na całkowitej niemożności uruchomienia silnika, dlatego nie należy zwlekać z naprawą.

Pompowtryski – jakie są objawy ich usterek
Pompowtryskiwacze – jakie są objawy ich usterek

2. Pompowtryskiwacze w silnikach Diesla – Jak sprawdzić, który pompowtrysk jest uszkodzony?

Mając wiedzę na temat objawów towarzyszących uszkodzonym pompowtryskiwaczom, jesteśmy w stanie określić rodzaj usterki, jednak nie będziemy w stanie samodzielnie wskazać, który z pompowtrysków jest uszkodzony. Mało który kierowca posiada specjalistyczne narzędzia i urządzenia diagnostyczne w swoim warsztacie, aby móc fachowo określić stan techniczny pompowtrysku. Dlatego, aby sprawdzić, który pompowtryskiwacz jest uszkodzony, konieczna jest wizyta w serwisie zajmującym się podzespołami układu paliwowego. Wówczas za pomocą testera diagnostycznego wskażemy niesprawny pompowtryskiwacz.