20 czerwca 2022

Od czego są wtryski?

Od czego są wtryski?
Od czego są wtryski?

Wtrysk paliwa następuje pod ogromnym ciśnieniem (ponad 2000 barów), co umożliwia niezwykle precyzyjne rozpylenie oleju napędowego. To z kolei znacznie poprawiło proces spalania (w porównaniu do poprzednich rozwiązań) oraz polepszyło parametry użytkowe samochodu. Dzięki prawidłowej pracy wtrysków możemy bez problemu uruchomić silnik pojazdu, co jest konieczne podczas użytkowania pojazdu. Sprawne wtryskiwacze wpływają na kulturę pracy silnika i jego dynamikę, a ich poprawne parametry pracy przekładają się na optymalny poziom spalania. że stan techniczny wtryskiwaczy wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale i na kondycję pozostałych, newralgicznych podzespołów samochodowych. Aby nie doprowadzić do ich szybszego zużycia, należy wystrzegać się nieprawidłowych nawyków podczas prowadzenia auta, dbać o stan techniczny oraz regularnie realizować czynności serwisowe.

Wtryskiwacz - co to jest? Jak to działa i do czego służy - Jak sprawdzić wtryski diesel

Wtryskiwacz to ważny element układu hydraulicznego wtrysku paliwa, który pełni rolę podawania prawidłowej dawki paliwa, pod odpowiednim ciśnieniem do komory spalania silnika, a tam następnie zostają rozpylone poprzez końcówki wtrysków. Aby móc sprawdzić czy praca wtrysków jest prawidłowa, można wykonać samodzielnie test przelewowy, który pozwoli wskazać uszkodzony wtryskiwacz. Jednak jest to sposób, który wymaga fachowej wiedzy, aby móc w prawidłowy sposób zinterpretować wyniki testu. Dlatego też, mechanicy zalecają weryfikowanie komputerowe wtrysków za pomocą urządzenia diagnostycznego, które znajduje się na wyposażeniu specjalistycznego warsztatu samochodowego. Za pomocą tego urządzenia mechanik odczyta parametry wtryskiwacza w trakcie jego pracy i na tej podstawie wskaże niesprawne podzespoły.

1.Co psuje się we wtryskach diesla? -Objawy uszkodzenia wtryskiwaczy piezoelektrycznych

Do elementów wtryskiwacza, które mogą ulec zepsuciu, najczęściej wymienia się gniazda zaworków sterujących, na które wpływ mają zanieczyszczenia stałe w paliwie oraz zwykłe opiłki. Wśród pozostałych elementów wtryskiwacza, które mogą zostać uszkodzone zalicza się: trzpienie zaworków, uszczelniacze, otworki rozpylacza, iglicę oraz element piezoelektryczny. Wśród objawów uszkodzonych wtryskiwaczy piezoelektrycznych wymienia się problemy z uruchomieniem silnika, nierówną pracę silnika na biegu jałowym, stukanie wtryskiwaczy, dymienie z rury wydechowej pojazd, utratę mocy oraz zwiększone zużycie paliwa.

Co psuje się we wtryskach diesla?
Co psuje się we wtryskach diesla?

2.Przyczyny awarii wtryskiwaczy - dlaczego wtryski się psują?- Objawy zabrudzonych wtryskiwaczy

Przyczyną awarii wtryskiwaczy są zazwyczaj zanieczyszczenia, które powstają w wyniku tankowania kiepskiej jakości paliwa, a następnie prowadzą do nagromadzenia się szkodliwego osadu na elementach wtryskiwacza. Za główne symptomy zabrudzonych wtrysków najczęściej wymieniane przez mechaników, uważa się: nierówną pracę silnika, spadki mocy, stukanie wtryskiwaczy, brak możliwości jego uruchomienia oraz wypadanie zapłonów.