28 września 2021

Odchylenia wartości wtryskiwaczy Common Rail

Co dla kierowcy w praktyce oznaczają odchylenia wartości wtryskiwaczy Common Rail? Niestety to zazwyczaj za ich sprawą mamy do czynienia z objawami awarii wtrysków, ponieważ wtryskiwacze z odchyleniami parametrów dawkują paliwo w inny sposób, niż zostało to określone przez producenta.

1. Ile wynoszą dopuszczalne korekty wtryskiwaczy?

Nie można jednoznacznie określić, jakie są prawidłowe parametry wtryskiwaczy Common Rail, ponieważ każdy producent pojazdu określa specyfikację w sposób indywidualny. W niektórych przypadkach akceptowalna rozbieżność wynosi poniżej 1 mg/suw, w innych natomiast jest to przedział +/- 5 mg/suw. Wszystkie parametry wtryskiwaczy można sprawdzić w autoryzowanym serwisie, przy czym podkreślamy, że trafna i rzetelna diagnostyka to punkt wyjściowy do skutecznej naprawy.

2. Co znaczy mała i duża korekta wtrysku CR?

Silnik wpływa na odchylenia wartości wtrysków poprzez ich korekty. Zadaniem korekt wtryskiwaczy jest zbliżenie dawki paliwa do normy określonej przez producenta pojazdu.

Małe, minusowe korekty wtrysku oznaczają, że dawki w poszczególnych wtryskiwaczach są za wysokie, sterownik zatem dąży do tego, by je zoptymalizować poprzez zmniejszenie.

W analogiczny sposób można dodatnie korekty. Mamy z nimi do czynienia wówczas, gdy do silnika dociera informacja, że dawki paliwa są przez wtryskiwacze realizowane w niedostateczny ilościowo sposób.

Odchylenia wartości wtrysków CR
Odchylenia wartości wtryskiwaczy Common Rail

Jak przywrócić prawidłowe wartości wtryskiwaczy?

Niekiedy odchylenia wartości wtrysków Common Rail są tak wysokie, że realizowane przez silnik korekty okazują się niewystarczające. W tej sytuacji należy podjąć stanowcze działania, ponieważ wtryskiwacze wymagają wnikliwej diagnostyki, którą możesz zlecić w naszym serwisie. Po sprawdzeniu wtryskiwaczy możesz zadecydować, czy chcesz poddać je regeneracji, czy też wymianie na nowe bądź regenerowane.

Regeneracja wtrysków w ASO to niedrogie, lecz bardzo skuteczne rozwiązanie. Przywrócenie ich fabrycznych parametrów zajmuje tylko 1 dzień roboczy, a na wtryskiwacze otrzymujesz w naszym serwisie gwarancję na 2 lata bez limitu przejechanych kilometrów.

Jeżeli wtryskiwacze z różnych przyczyn nie kwalifikują się do regeneracji lub po prostu chcesz wymienić wtryski pracujące dotychczas w Twoim samochodzie, również możesz skorzystać z naszej oferty. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę numer wtryskiwacza lub podasz nam szczegółowe dane swojego samochodu, a z pewnością dobierzemy wtryski na wymianę i wyślemy je wraz z gwarancją pod wskazany przez Ciebie adres. Dołączone do wtryskiwaczy protokoły stanowią potwierdzenie, że wszystkie ich parametry są optymalne.

Przywrócenie właściwych parametrów wtryskiwaczy
Jak przywrócić prawidłowe wartości wtryskiwaczy?