10 listopada 2021

Odchylenie wartości wtryskiwacza CR

W gruncie rzeczy każde odchylenie wartości wtryskiwaczy może odbijać się na prawidłowym funkcjonowaniu układu paliwowego i silnika. Jazda z niesprawnymi wtryskami może w krótkim czasie skończyć się wystąpieniem kolejnych kosztownych awarii. Najważniejsze parametry wtryskiwaczy Common Rail, o których poprawność należy bezwzględnie zadbać, to dawkowanie paliwa, dawki przelewowe, ciśnienie otwarcia, szczelność, rezystancja oraz indukcyjność.

Powodów usterki może być wiele, ale najczęściej awaria wtryskiwaczy wynika z nagromadzenia się różnego rodzaju zanieczyszczeń czy złogów korozyjnych na precyzyjnych elementach wtrysków. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że zarówno korekty wtrysku na minus, jak i na plus, które wykraczają poza ściśle wyznaczone przez producenta normy, wskazują na uszkodzenie podzespołów.

Odchylenie wartości wtryskiwacza CR
Odchylenie wartości wtryskiwacza CR

Aby jednak móc ustalić konkretne przyczyny usterki, stopień zużycia podzespołów oraz jakie działania należy podjąć, niezbędne jest przeprowadzenie rzetelnej diagnozy wtryskiwaczy. Polega ona na dokładnym sprawdzeniu wtryskiwaczy z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn diagnostycznych. Ważne jest także przeprowadzenie wnikliwej weryfikacji i oceny wzrokowej, w celu ustalenia ogólnego stanu technicznego podzespołów. Co więc zrobić w sytuacji, gdy rzeczywiście doszło do uszkodzenia wtryskiwaczy?

Regeneracja wtryskiwaczy - sposób na przywrócenie sprawności

Najlepszym sposobem na wszelkiego rodzaju uszkodzenia lub zabrudzenia wtryskiwaczy jest poddanie ich kompleksowej regeneracji w autoryzowanym serwisie. Profesjonalnie przeprowadzona naprawa wtrysków może szybko i skutecznie przywrócić prawidłowe wartości wtryskiwaczy Common Rail.

Regeneracja wtryskiwaczy - sposób na przywrócenie sprawności
Regeneracja wtryskiwaczy - sposób na przywrócenie sprawności

Składa się na nią gruntowne wyczyszczenie podzespołów, wymiana ich zużytych elementów oraz dodatkowe testowanie i regulacja parametrów. Regeneracja wtrysków jest też bardzo korzystna cenowo, a w porównaniu z zakupem fabrycznie nowych wtryskiwaczy można liczyć nawet na kilkukrotnie niższe koszty.