09 listopada 2021

Paliwo nie dochodzi do wtrysków Common Rail

Powodów, przez które paliwo nie dochodzi do wtrysków może być kilka, a są to głównie brak paliwa w zbiorniku, awaria pompy, zapchany filtr paliwa czy też nieszczelne przewody paliwowe.

Warto pamiętać, że chociaż pierwszy z powodów - brak paliwa w baku - wydaje się być prozaiczny, to jednak występuje on bardzo często. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy czujnik poziomu paliwa ulegnie uszkodzeniu. Dlatego w przypadku problemu z zasilaniem pojazdu należy przede wszystkim sprawdzić, czy paliwo rzeczywiście znajduje się w zbiorniku, a nie czy kontrolka pokazuje jego odpowiedni poziom.

Paliwo nie dochodzi do wtrysków Common Rail
Paliwo nie dochodzi do wtrysków Common Rail

Jeśli chodzi o to, dlaczego pompa wtryskowa nie podaje paliwa na wtryski, może to mieć związek z jej zabrudzeniem, zapowietrzeniem bądź uszkodzeniem. Nieszczelna pompa wtryskowa nie wytwarza odpowiedniego ciśnienia i będzie powodowała wycieki paliwa, które są bardzo niebezpieczne dla prawidłowego funkcjonowania jednostki napędowej i mogą być przyczyną kolejnych awarii, dlatego powinno się niezwłocznie tym problemem zająć. Podobnie ma się sprawa w przypadku nieszczelnych przewodów paliwowych, niezbędna będzie ich wymiana na nowe.

Oprócz tego trzeba zaznaczyć, że w przypadku eksploatacji pojazdów wyposażonych w silniki wysokoprężne diesel, dbanie o dobrą kondycję elementów układu paliwowego równoznaczne jest z regularnymi wymianami filtra paliwa. Najgorsze dla żywotności wtryskiwaczy Common Rail są bowiem różnego rodzaju zanieczyszczenia obecne na przykład w oleju napędowym niskiej jakości.

Jakie są objawy uszkodzonej pompy wysokiego ciśnienia - opisujemy

Oprócz tego, że uszkodzona pompa wysokiego ciśnienia nie podaje paliwa, charakterystycznymi oznakami tej usterki są również kłopoty z rozruchem lub też zupełny brak możliwości uruchomienia pojazdu. Ponadto, łatwo zauważalna będzie także nierównomierna praca silnika, falujące obroty, nadmierna emisja spalin, jak i wyraźny spadek osiągów samochodu.

Jakie są objawy uszkodzonej pompy wysokiego ciśnienia - opisujemy
Jakie są objawy uszkodzonej pompy wysokiego ciśnienia - opisujemy

Wszystko to może wskazywać na awarię pompy wtryskowej, czego zdecydowanie nie powinno się ignorować. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie wymiany bądź też regeneracji pompy CR.