26 października 2021

Rodzaje wtryskiwaczy Common Rail

Istnieją dwa główne rodzaje wtryskiwaczy diesla - wtryski elektromagnetyczne oraz piezoelektryczne. Obydwa te rodzaje mają swoje wady i zalety. Najważniejsi producenci wtryskiwaczy CR, którzy zdominowali obecnie rynek, to Bosch, Delphi, Siemens VDO i Denso.

Budowa wtryskiwacza elektromagnetycznego w istocie nie jest aż tak skomplikowana. Pod wpływem impulsu elektrycznego wysyłanego przez sterownik silnika następuje pobudzenie elektromagnesu i podniesienie zaworu przelewowego. Wraz z tym podnosi się również końcówka rozpylacza, a paliwo pod wysokim ciśnieniem podawane jest prosto do komory spalania. Następnie sprężyna umieszczona wewnątrz wtryskiwacza powoduje jego zamknięcie, co prowadzi do zakończenia cyklu wtrysku. Cały proces odbywa się w ciągu ułamków sekundy.

Rodzaje wtryskiwaczy Common Rail
Rodzaje wtryskiwaczy Common Rail

Wtryskiwacze piezoelektryczne określa się mianem wtrysków nowej generacji i różnią się one nieco budową od elektromagnetycznych. Jeśli zaś chodzi o zasadę działania wtryskiwaczy piezoelektrycznych, jest ona dość podobna do ich poprzedników. Z tą drobną różnicą, że wspomniany wcześniej elektromagnes został zastąpiony materiałem piezoelektrycznym, który pozwala zastosować więcej dawek wtrysku na jeden cykl. Dzięki temu można osiągnąć znacznie większą kulturę pracy silnika oraz zmniejszyć zużycie paliwa.
Na co warto zwrócić uwagę, to precyzja, z jaką wykonane są wszystkie elementy wtryskiwaczy. Sprawia to jednak, że są one bardzo podatne na różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz uszkodzenia. Co więc można zrobić w razie awarii wtrysku?

Regeneracja wtrysków Common Rail

W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń wtryskiwaczy CR najlepszym sposobem na przywrócenie ich pełnej sprawności jest poddanie ich kompleksowej regeneracji. Polega ona na starannym wyczyszczeniu, wymianie zużytych części oraz wysterowaniu podzespołów.

Skuteczna regeneracja wtrysków Common Rail
Skuteczna regeneracja wtrysków Common Rail

Po takiej naprawie wtryski osiągają na nowo swoje fabryczne wartości testowe. Autoryzowane serwisy dodatkowo udzielają dwuletniej gwarancji na tę usługę, co zapewnia najwyższą jakość i niezawodność procesu.