19 października 2021

Sposób na lejące wtryski

Bez wątpienia najlepszym sposobem na lejące wtryski jest oddanie ich na regenerację do sprawdzonego serwisu. Ta naprawa pozwala w krótkim czasie pozbyć się głównych przyczyn problemów, jaką są różnego rodzaju zanieczyszczenia nagromadzone na częściach wtrysków bądź też wyeksploatowane części podzespołu.

Regeneracja wtryskiwaczy polega na ich gruntownym czyszczeniu metodą termo-chemiczną z zastosowaniem ultradźwięków, wymianie zużytych elementów oraz precyzyjnej regulacji. Wykorzystuje się w tym celu specjalistyczne maszyny, które eliminują ryzyko wystąpienia błędu. Cały proces naprawy wtryskiwaczy CR zajmuje zazwyczaj 1-2 dni robocze i pozwala na duże oszczędności w porównaniu z zakupem nowych podzespołów.

Sposób na lejące wtryski
Sposób na lejące wtryski

Warto mieć na uwadze, że lejący wtrysk Common Rail i jego objawy można łatwo zauważyć już podczas zwyczajnej jazdy samochodem. Są to między innymi kłopoty z odpalaniem, zwiększone zużycie paliwa, nierównomierne obroty i szarpanie silnikiem na biegu jałowym, widoczny spadek osiągów, większe dymienie z rury wydechowej przy wzmożonym obciążeniu czy też wyświetlająca się kontrolka check engine. Ich efekty mogą mieć zaś bardzo nieprzyjemne skutki.

Lejące wtryski - skutki

Awarii układu paliwowego, jaką są lejące wtryski zdecydowanie nie powinno się lekceważyć. Uszkodzone, nieszczelne wtryskiwacze wpływają negatywnie na pracę nie tylko całego układu, ale i silnika. Problemy z uruchamianiem silnika mogą prowadzić do zużycia rozrusznika i akumulatora. Z kolei nierównomierne obroty i częste szarpanie silnikiem bardzo nadwyręża koło dwumasowe, które odpowiada za stabilizowanie pracy jednostki napędowej. Szybsze zużycie dwumasy to również koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Nie mówiąc już o takich kłopotach, jak przyśpieszone zapychanie się filtra cząstek stałych spowodowane zwiększoną emisją spalin, czy też rozciąganie się łańcucha rozrządu.

Lejące wtryski - skutki
Lejące wtryski - skutki

Jak więc możemy zauważyć, usterka wtryskiwaczy może oznaczać jedynie początek problemów. Dlatego też w tym przypadku mechanicy są zgodni - im szybsza reakcja, tym lepiej dla naszego samochodu, jak i dla naszego portfela.