02 listopada 2021

Sprawdzanie wtryskiwaczy diesel

Parametry, które bada się podczas sprawdzania wtryskiwaczy diesla, to dawkowanie paliwa, dawki przelewowe, ciśnienie otwarcia, szczelność, rezystancja i indukcyjność. W tym celu wykorzystuje się nowoczesne, specjalistyczne maszyny testowe, jak chociażby DCI 700. Oprócz tego ważna jest także ocena wzrokowa wtryskiwaczy pod mikroskopem cyfrowym, dzięki której ustala się ogólny stopień uszkodzenia podzespołów.

Takie sprawdzenie wtryskiwaczy na komputerze jest niezbędnym krokiem podczas regeneracji wtryskiwaczy. Polega ona na dokładnym wyczyszczeniu wszelkiego rodzaju zabrudzeń i zanieczyszczeń zgromadzonych na częściach podzespołów, które utrudniają właściwy przepływ paliwa. Cena sprawdzania wtryskiwaczy zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych, więc warto zawczasu zdecydować się na to rozwiązanie.

Sprawdzanie wtryskiwaczy diesel
Sprawdzanie wtryskiwaczy diesel

Jeśli chodzi o sprawdzanie wtrysków diesel domowym sposobem, z reguły wykonuje się test przelewowy. Pozwala on ustalić wartości korekt wtryskiwaczy, jak i to, czy mieszczą się one w określonych normach. Gdy wykraczają one poza ustalony poziom, wskazuje to na uszkodzenie wtryskiwaczy. W domowych warunkach niestety ciężko jest ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy, dlatego i tak konieczne jest przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki podzespołów.

Uszkodzone wtryski - nie odkładaj na później

Warto mieć na uwadze fakt, że uszkodzone, zabrudzone lub lejące wtryski diesel objawy będą wykazywały zauważalne podczas zwyczajnego użytkowania samochodu. Są to przede wszystkim nierównomierna praca silnika i szarpania obrotów na biegu jałowym, nadmierna emisja spalin i czarny dym z rury wydechowej, trudności z rozruchem czy też głośna praca wtryskiwaczy diesla.

Uszkodzone wtryski - nie odkładaj na później
Uszkodzone wtryski - nie odkładaj na później

Zdecydowanie nie powinno się lekceważyć tych objawów awarii, gdyż wpływają one bardzo negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie układu paliwowego i silnika. Oznacza to nie tylko mniejszy komfort jazdy, ale i ryzyko wystąpienia wielu kosztownych awarii związanych chociażby z kołem dwumasowym, łańcuchem rozrządu czy też filtrem cząstek stałych. Jeśli więc chcemy zaoszczędzić wiele tysięcy złotych na naprawy, warto podjąć działanie szybko.