29 października 2021

Test wtryskiwaczy Common Rail

Podczas testowania wtryskiwaczy Common Rail w autoryzowanym serwisie sprawdza się ich parametry paliwowe oraz elektryczne. Sprawdzane wartości paliwowe to między innymi dawkowanie przelewowe, rozpylanie, szczelność oraz wycieki zewnętrzne. Z kolei standardowe badanie parametrów elektrycznych wtryskiwaczy polega na pomiarze ich rezystancji i indukcyjności cewki, sygnałów napięciowych i prądowych cewki oraz sygnału napięcia czujnika wysokiego ciśnienia.

Gdy któreś z tych parametrów odbiegają od normy, zaburza to prawidłową pracę układu paliwowego i silnika. Tak więc w trakcie testu wtryskiwaczy diesel wykorzystuje się specjalistyczne maszyny diagnostyczne. Sprawdzenie wtryskiwaczy na komputerze pozwala uniknąć ewentualnego błędu ze strony człowieka, gdyż parametry wtrysków badane są według wartości zadanych przez producenta.

Test wtryskiwaczy Common Rail
Test wtryskiwaczy Common Rail

Diagnostyka wtryskiwaczy CR jest jednym z głównych etapów regeneracji wtryskiwaczy. Oprócz testowania wtrysków kompleksowa regeneracja obejmuje także gruntowne wyczyszczenie oraz wysterowanie podzespołów. Dzięki takiej naprawie wtryskiwacze bardzo szybko odzyskują swoją pełną sprawność.

Jak sprawdzić wtryski diesel domowym sposobem - odpowiadamy

Wielu kierowców zastanawia się nad tym, jak sprawdzić wtryski diesel domowym sposobem. Jednym ze sposobów na przetestowanie wtrysków w warunkach domowych jest wykonanie testu przelewowego wtryskiwaczy. W tym celu podłącza się do przewodów przelewowych wtrysków za pomocą plastikowych rurek z pojemnikami. Po kilku minutach pracy na włączonym silniku do pojemników zbiera się dawka zwrotna paliwa. Jej ilość określa charakterystykę pracy wtryskiwaczy - jeśli odbiega ona znacząco od normy wskazanej przez producenta, wtryski są uszkodzone.

Jak sprawdzić wtryski diesel domowym sposobem - odpowiadamy
Jak sprawdzić wtryski diesel domowym sposobem - odpowiadamy

Warto jednak mieć na uwadze fakt, że tego rodzaju sprawdzenie ma charakter jedynie poglądowy i może pomóc w zidentyfikowaniu wystąpienia usterki. Aby precyzyjnie ustalić wszystkie parametry wtryskiwaczy oraz przyczyny awarii, konieczne jest zastosowanie specjalistycznych, certyfikowanych urządzeń testowych oraz odpowiednie doświadczenie.