27 października 2021

Wtryskiwacze Denso, Bosch, Siemens i Delphi – czy kodowanie IMA po regeneracji jest konieczne?

Instalacja nowoczesnych wtryskiwaczy w silniku naszego samochodu nie wiąże się już z koniecznością zmiany mechanicznych ustawień samochodu, ponieważ niemal każdy nowy lub poddany regeneracji wtryskiwacz jest kodowany. Czy kodowanie IMA jest niezbędne do właściwej pracy samochodu po regeneracji lub wymianie wtryskiwaczy? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie wyczerpująco w naszym artykule.

Czy należy kodować wtryski Denso, Bosch, Siemens i Delphi po regeneracji?
Wtryskiwacze Denso, Bosch, Siemens i Delphi – czy kodowanie IMA po regeneracji jest konieczne?

Wtryskiwacze wymagają precyzji - Kodowanie IMA wtryskiwaczy

Wtryskiwacze to najprecyzyjniejszy i najwrażliwszy element układu paliwowego, który może ulec awarii i generować niemałe koszty związane z jego wymianą czy regeneracją. Gdy ulegnie awarii, jej objawy są szybko odczuwalne przez kierowcę. Przede wszystkim samochód ma problem z rozruchem silnika, ten zaczyna nierówno pracować i zwiększa się zużycie paliwa. Skutkiem zepsucia jest również spadek mocy, a niekiedy także dymienie. Gdy mamy do czynienia z taką sytuacją, konieczna staje się regeneracja wtryskiwaczyCena jest znacznie niższa niż w przypadku wymiany na nowe wtryskiwacze. Cena kupna może sięgać nawet kwoty rzędu kilku tysięcy. Niestety okazuje się, że w przypadku układów niektórych producentów nie możemy pozwolić sobie na naprawę. Tak dzieje się w przypadku wtryskiwaczy Delphi. Są najbardziej kapryśne, jeśli chodzi o ich renowację. Jeszcze nie tak dawno temu wtryskiwacze Denso i Siemens VDO również nie mogły być poddawane naprawie. Od kilku lat sytuacja się zmieniła i nie trzeba inwestować dużych sum w kupno nowych układów, ponieważ regeneracja jest niemal tak samo skuteczna, a przy tym znacznie tańsza. Gdy zauważmy pierwsze oznaki awarii, należy jak najszybciej na nie zareagować, aby przywrócić samochód do pełnej sprawności.

Nadawanie wtryskiwaczom kodów IMA
Wtryskiwacze wymagają precyzji | Kodowanie IMA wtryskiwaczy

  

Wymiana czy naprawa wtryskiwaczy

Obecnie na rynku dostępne są wtryskiwacze Bosch, Denso, Siemens VDO i Delphi, które odgrywają ważną rolę w układzie paliwowym – pozwalają zachować stały poziom zużycia paliwa, co pomaga również ograniczyć koszty związane z eksploatacją samochodu. Sprawnie działające podzespoły gwarantują płynną i bezpieczną jazdę, dlatego powinniśmy być uważni i obserwować, czy wszystko działa tak jak powinno. Gdy chcemy naprawić wtryskiwacze Siemens VDO lub te pochodzące od innych producentów, powinniśmy udać się do wykwalifikowanego mechanika. Ten doskonale wie, jak ma wyglądać kodowanie IMA po regeneracji, jakie części wykorzystać do naprawy oraz w jaki sposób ją wykonać. Kod IMA jest wieloznakowym kodem składającym się z liczb oraz liter – wpisany do sterownika pozwala przybliżyć dawkę wtrysku, którą uzyskuje się przy danym czasie od załączenia wtryskiwacza do wartości optymalnej. Programowaniu podlegają również mapy wtrysku, a cała procedura powinna być wykonana na benzynie, a nie gazie. Najlepiej jednak udać się z tym do mechanika, który wykona tę czynność profesjonalnie. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wszystkie podzespoły działają prawidłowo i możemy cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą.

Co jest lepsze - naprawa czy wymiana wtryskiwaczy?
Wymiana czy naprawa wtryskiwaczy