10 listopada 2021

Wyrównywanie pracy wtryskiwaczy CR

Wyrównywanie pracy wtryskiwaczy polega na precyzyjnym zsynchronizowaniu parametrów podzespołów, takich jak dawkowanie paliwa, z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn testowych. Jest to standardowy i niezbędny etap regeneracji wtryskiwaczy przeprowadzanej w autoryzowanych serwisach.

Nie powinniśmy zapominać o tym, że nie zakodowane wtryskiwacze i ich objawy mają bardzo negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu paliwowego i silnika. Dla przykładu nierówna praca jednostki napędowej i falujące obroty mogą skutkować przyśpieszonym zużyciem koła dwumasowego czy też rozciągniętym łańcuchem rozrządu. Natomiast nadmierna emisja spalin przyczynia się do szybszego zapychania się filtra cząstek stałych. Z kolei stukanie wtryskiwaczy spowodowane spalaniem detonacyjnym może doprowadzić do uszkodzenia głowicy. Wszystko to będzie oznaczać konieczność przeprowadzenia kolejnych kosztownych napraw.

Wyrównywanie pracy wtryskiwaczy CR
Wyrównywanie pracy wtryskiwaczy CR

Dlatego też działania takie, jak na przykład wymiana wtryskiwaczy bez kodowania są stanowczo niezalecane. Kodowanie wtryskiwaczy Bosch czy też kodowanie wtryskiwaczy piezoelektrycznych jest konieczne dla zapewnienia właściwej pracy podzespołów. W przypadku tak skomplikowanych elementów, jakimi są wtryskiwacze Common Rail, już różnica w grubości podkładek regulujących na poziomie kilku tysięcznych milimetra może powodować odchylenia wartości wtrysków. Dlatego ich staranna kalibracja jest tak ważna - warto więc zlecić ją specjalistom.

Regulacja wtryskiwaczy - i co dalej?

Oprócz dokładnego wyrównania i regulacji parametrów wtryskiwaczy, w celu przywrócenia im pełnej sprawności ważne jest także gruntowne wyczyszczenie podzespołów oraz wymiana wszystkich zużytych elementów i uszczelnień.

Regulacja wtryskiwaczy - i co dalej?
Regulacja wtryskiwaczy - i co dalej?

Dzięki przeprowadzeniu takiej naprawy wtrysków w krótkim czasie odzyskują one pełną sprawność, która potwierdzana jest dwuletnią gwarancją. Co więcej, po kompleksowej regeneracji charakterystyka ich pracy nie różni się niczym od fabrycznie nowych podzespołów.