24 czerwca 2022

Za co odpowiedzialna jest pompa wtryskowa?

Za co odpowiedzialna jest pompa wtryskowa?
Za co odpowiedzialna jest pompa wtryskowa?

Pompa wtryskowa, jako jeden z najważniejszych elementów układu zasilania, odpowiedzialna jest za właściwe i skuteczne dostarczanie paliwa ze zbiornika do cylindrów silnika pojazdu. W trakcie tego procesu tłoczkowa pompa spręża paliwo pod wpływem ogromnego ciśnienia, które w najnowszych układach wynosi ponad 2000 bar. Następnie z pompy wysokiego ciśnienia paliwo wędruje do tzw. szyny Common Rail, która jest połączona ze wszystkimi wtryskiwaczami. Dzięki temu w momencie otwarcia wtryskiwacza do komory spalania dozowane jest paliwo z ciśnieniem równym ciśnieniu zasobnika (szyny common rail). Natomiast szyna zapewnia odpowiednie ciśnienie w momencie otwarcia wtryskiwacza i umożliwia częste wtryski bez spadku ciśnienia. Rozróżniamy kilka rodzajów pomp paliwa np. pompy sekcyjne, pompy wtryskowe rzędowe, pompy wtryskowe rotacyjne, pompy hydrauliczne, a także pompy Common Rail. Obecnie najczęściej stosowane są układy common rail, ponieważ są znacznie efektywniejsze ze względu na większą możliwość dopasowania dowolnej dawki paliwa, a co najważniejsze spełnia rygorystyczne normy spalin przez zmniejszoną emisję substancji szkodliwych.

Pompa wtryskowa – rodzaje, zasada działania - Rodzaje pomp wtryskowych diesel

Jak już wspomniałam, pompa paliwa jest bardzo ważnym elementem układu zasilania odpowiedzialnym za dostarczanie paliwa ze zbiornika do cylindrów. Należy zaznaczyć, że istnieje kilka rodzajów pomp wtryskowych. Jedną z nich jest pompa sekcyjna, która składa się z zespołu pomp tłoczących paliwo (czyli z tzw. sekcji wtryskowych). Ze względu na to, że ten rodzaj pompy miał sporo wad, została wycofana. Kolejna pompa paliwa hydrauliczna dzieli się na dwa rodzaje pomp: rzędową i rotacyjną. Ten rodzaj pomp jest stosowany we współczesnych układach zasilania. Jeśli chodzi o pompę rotacyjną, stosowana jest w niskociśnieniowych układach wtryskowych. Natomiast obecnie w silnikach diesla większość firm stosuje układy common rail, które są wyposażone w pompę wysokiego ciśnienia. Zaawansowana technologia systemu Common Rail pozwala pompie wysokiego ciśnienia kształtować dowolność dawki wtrysku i podzielenie jej na kilka mniejszych, przez co silnik uzyskuje dużo wyższą sprawność, a poziom hałasu jest znacznie obniżony.

1.W jakich silnikach stosuje się pompy wtryskowe? - Pompa paliwa Diesel objawy

W silnikach diesla stosuje się pompy wtryskowe wysokiego ciśnienia. Do typowych objawów związanych z jej usterką można wymienić: spadki mocy podczas jazy, odczucia szarpania podczas przyśpieszania, podejrzane głośne dźwięki dochodzące z silnika pojazdu, problem z uruchomieniem silnika pojazdu (najczęściej pojawia się jako pierwszy symptom uszkodzenia pompy).

W jakich silnikach stosuje się pompy wtryskowe?
W jakich silnikach stosuje się pompy wtryskowe?

2.Pompa wtryskowa – nawet pancerne rozwiązania czasami wymagają uwagi - Pompa wtryskowa objawy

Pojawienie się układu Common Rail, w których działanie pompy wysokiego ciśnienia polega na zwiększonej precyzji i wiąże się ze spełnianiem norm ekologii, sprawiło, że silniki stały się bardziej oszczędne i cichsze. W związku z tym zostały zastosowane przez wszystkich producentów i tak jest do dziś. Jednak nie są to podzespoły idealne, ponieważ zdarzają się ich uszkodzenia i wtedy wymagają większej uwagi poprzez wykonanie specjalistycznej diagnostyki. Jak wiadomo, z pewnością o ich niesprawności dowiemy się w postaci występujących objawów. Warto pamiętać, że w przypadku pojawienia się pierwszego symptomu związanego z brakiem możliwości uruchomienia samochodu, może to świadczyć o pompie, która nie podaje paliwa do jednostki napędowej i wtedy zapłon jest niemożliwy. Kolejne objawy takie, jak gaśnięcie napędu tuż po jego uruchomieniu lub po wciśnięciu gazu również są częstym objawem awarii pompy wtryskowej.