25 października 2021

Zawieszony wtryskiwacz - objawy

Typowe objawy zawieszonego wtryskiwacza to między innymi trudności z rozruchem, słabe osiągi, nadmierna emisja spalin, zwiększone zużycie paliwa, nierównomierne przyśpieszanie i szarpanie obrotów, paląca się kontrolka check engine czy też charakterystyczne stukanie wtryskiwaczy.

Zazwyczaj za ten stan rzeczy odpowiadają różnego rodzaju zanieczyszczenia, które gromadzą się na częściach wtryskiwacza, utrudniając prawidłowe przepływanie paliwa. Głównie są to osady w postaci resztek niespalonej mieszanki paliwowo-powietrznej bądź też z niskiej jakości paliwa, które dodatkowo posiada obniżone właściwości smarne. Gdy na precyzyjnych elementach wtrysku zbierze się zbyt duża ilość zabrudzeń, prowadzi to do zablokowania i zacierania się podzespołu.

Zawieszony wtryskiwacz - objawy
Zawieszony wtryskiwacz - objawy

Warto mieć na uwadze, że uszkodzony, zacierający się wtryskiwacz wpływa bardzo negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie układu paliwowego i silnika. Wymienione powyżej objawy awarii wtrysku są nie tylko uciążliwe i odbierają komfort z jazdy. Co znacznie gorsze, pozostawienie ich bez żadnej reakcji może skutkować wystąpieniem kolejnych kosztownych usterek, jak chociażby zużycia koła dwumasowego, łańcucha rozrządu czy nawet wypalenia tłoków. Oznacza to znaczny wzrost kosztów naprawy, do nawet kilkunastu tysięcy złotych, którego można by uniknąć. Jak więc uniknąć tej nieprzyjemnej sytuacji?

Jak odwiesić wtryskiwacz - odpowiadamy

Najlepszym sposobem na to, aby odwiesić wtryskiwacze Common Rail jest poddanie ich kompleksowej regeneracji. Polega ona na gruntownym wyczyszczeniu wtryskiwaczy z zastosowaniem metody czyszczenia termo-chemicznego i ultradźwięków. Pozwala to w krótkim czasie usunąć główną przyczynę usterki.

Jak odwiesić wtryskiwacz - odpowiadamy
Jak odwiesić wtryskiwacz - odpowiadamy

Oprócz tego standardowo wymienia się wszystkie zużyte części wtryskiwaczy, a także reguluje się ich parametry na specjalistycznych maszynach diagnostycznych. Po takiej naprawie wtryskiwacze odzyskują pełną sprawność i wytrzymałość, a ich wartości są nie do odróżnienia z fabrycznie nowymi podzespołami.