03 listopada 2021

Żywotność wtryskiwaczy CR

To, ile wytrzymują wtryskiwacze Common Rail zależy w dużej mierze od konkretnego producenta, ale przy właściwej eksploatacji zwykle jest to od 200 do 250 tysięcy kilometrów przebiegu. Z reguły mechanicy przyznają, że najmniej trwałe są wtryskiwacze Delphi, z kolei wtryski Bosch, Siemens czy Denso są już dużo bardziej wytrzymałe. Mimo to żywotność wtrysków może zostać zdecydowanie skrócona między innymi poprzez tankowanie niskiej jakości paliwa.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jeśli wytrzymałość wtryskiwaczy piezoelektrycznych lub elektromagnetycznych zostanie jakoś naruszona, objawy tej usterki będą łatwo zauważalne w postaci między innymi nierównych obrotów, szarpania silnikiem, nadmiernej emisji spalin, spadku osiągów czy też problemów z rozruchem.

Żywotność wtryskiwaczy CR
Żywotność wtryskiwaczy CR

Wszystko to oddziałuje bardzo negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie układu paliwowego i silnika, a na dłuższą metę może stać się przyczyną wielu kosztownych awarii - nie tylko samych wtryskiwaczy. Co więc można zrobić w sytuacji, gdy mamy do czynienia z wadliwymi wtryskami?

Wtryskiwacze elektromagnetyczne i piezoelektryczne - regeneracja

W przypadku ich uszkodzenia lub zużycia zarówno wtryski elektromagnetyczne, jak i piezo można z powodzeniem poddać procesowi kompleksowej regeneracji. Podczas tej naprawy wtryskiwacze Common Rail weryfikuje się, czyści, wymienia zużyte elementy oraz reguluje. Dzięki nowoczesnej technologii czyszczenia termo-chemicznego z zastosowaniem ultradźwięków można skutecznie pozbyć się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń zalegających na częściach wtrysku, które są w dużej mierze odpowiedzialne za ich uszkodzenia. Występują one między innymi właśnie w kiepskiej jakości oleju napędowym.

Wtryskiwacze elektromagnetyczne i piezoelektryczne - regeneracja
Wtryskiwacze elektromagnetyczne i piezoelektryczne - regeneracja

Dlatego tak ważne jest dbanie o dobrą kondycję układu paliwowego poprzez tankowanie wyłącznie na sprawdzonych stacjach paliw, częste wymiany filtra paliwa oraz regularne kontrole u mechanika. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się sprawnym układem wtryskowym przez długie lata.

Jeśli interesuje Cię zakup wtryskiwaczy na wymianę, zachęcamy do sprawdzenia szerokiej oferty naszego sklepu internetowego.