17 listopada 2021

Awaria systemu wtrysku - co to znaczy

Awaria systemu wtrysku - co to znaczy
Awaria systemu wtrysku - co to znaczy

Awaria systemu wtrysku może oznaczać awarię silnika, co może mieć związek z nieprawidłowymi parametrami pracy wtryskiwaczy lub pompy wtryskowej. Do najczęstszych powodów wystąpienia awarii należą: tankowanie paliwa niskiej jakości, uszkodzenia mechaniczne, problemy z zapłonem czy też niewłaściwy skład mieszanki paliwowo-powietrznej. W takiej sytuacji powinno się jak najszybciej zdiagnozować przyczynę usterki i ją wyeliminować. Pozostawienie problemu bez reakcji może mieć bardzo nieprzyjemne i kosztowne konsekwencje. Jak więc możemy rozpoznać ten typ awarii i co z tym zrobić?

Kontrolka systemu wtrysku - awaria wtrysku objawy

W przypadku wystąpienia awarii systemu wtrysku sterownik silnika powiadomi nas o tym zapalaniem się kontrolki check engine, która niestety bardzo często jest przez kierowców ignorowana. Zdecydowanie jednak nie powinniśmy lekceważyć tej pomarańczowej kontrolki w kształcie silnika, gdyż załącza się ona tylko wtedy, gdy odchylenia parametrów od normy utrzymują się już jakiś czas.

Oprócz palącej się kontrolki silnika awaria wtrysku jest też stosunkowo łatwo zauważalna w postaci chociażby trudności z rozruchem, spadku osiągów pojazdu czy też nierównomiernych, falujących obrotów silnika. Dodatkowo bardzo uciążliwą oznaką tego typu usterki jest nadmierna emisja spalin, która prowadzi do przyśpieszonego zapychania się filtra cząstek stałych.

Awaria systemu wtrysku, co w praktyce oznacza - czy można jechać?

Nie powinniśmy zapominać o tym, że awaria wtryskiwaczy oznacza spore kłopoty i może być zarówno kosztowna, jak i niebezpieczna. Wszystkie wymienione wyżej objawy awarii wpływają bardzo negatywnie na prawidłową pracę układu paliwowego i silnika. W krótkim czasie może to doprowadzić do występowania kolejnych usterek, a w efekcie kolejnych napraw.

Awaria systemu wtrysku, co w praktyce oznacza
Awaria systemu wtrysku - co w praktyce oznacza?

Dlatego też w przypadku, gdy masz podejrzenia co do awarii wtryskiwaczy, nie ryzykuj dalszej jazdy - skieruj się do sprawdzonego serwisu zajmującego się regeneracją wtryskiwaczy. Zaoszczędzisz sobie tym wielu kłopotów na przyszłość.