27 października 2021

Awaria wtrysków

Poważnym problemem dla użytkowników współczesnych Diesli z układem Common Rail jest awaria wtrysków. Wielu kierowców wciąż uważa, że tego typu usterka wiąże się z dużymi kosztami i długim czasem naprawy, jednakże na szczęście jest to mit, który w naszym serwisie z powodzeniem obalamy.

Awaria wtryskiwaczy Common Rail
Awaria wtrysków

Sprawdź, jak rozpoznać, że za nieprawidłowe działanie Twojego samochodu odpowiada właśnie awaria wtrysku Diesel, a także uzyskaj praktyczne wskazówki co do tego, jak postępować, gdy już do niej dojdzie - dowiesz się tego z naszego artykułu! W gruncie rzeczy wcale nie musisz wiedzieć, jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony, ponieważ zajmiemy się tym za Ciebie. Zobacz, jak z awarią wtryskiwaczy Common Rail radzimy sobie w autoryzowanym serwisie Bosch.

1. Jakie objawy zwiastują awarię wtrysków?

Wtryskiwacze Common Rail stosunkowo szybko dają o sobie znać i nawet początkujący kierowca bez trudu wychwyci je podczas codziennego użytkowania samochodu. O tym, że parametry wtryskiwaczy Common Rail odbiegają od normy, świadczy wiele symptomów, między innymi nietypowy odgłos wtryskiwaczy, wzmożone dymienie z wydechu, szarpanie silnika oraz uciążliwe i dość niebezpieczne spadki mocy pojazdu. Jeżeli objawom tym towarzyszy zwiększony pobór oleju napędowego, wchodzenie silnika w tryb awaryjny lub falowanie obrotów, warto jak najszybciej sprawdzić wtryskiwacze, a w przypadku układu Common Rail również pompę wtryskową.

2. Co sprawia, że wtryski się psują?

Wtryskiwacze Common Rail to elementy ulegające eksploatacji, jednakże wskutek występowania określonych czynników proces ten może zostać znacznie przyspieszony. Wtryskiwacze mogą się psuć lub przedwcześnie zużywać, jeżeli jakość tankowanego paliwa pozostawia wiele do życzenia. Mamy tu na myśli zarówno paliwo rozcieńczone, jak i zanieczyszczone, ponieważ wtryskiwacze ucierpią w obu przypadkach. Na awarię wtrysków bez wątpienia wpłynie również brak systematyczności w wymianach oleju czy filtrów.

Przywrócenie prawidłowych wartości wtryskiwaczy - Regeneracja

Regeneracja wtryskiwaczy to taki rodzaj naprawy, dzięki której pierwotne parametry wtrysków muszą zostać przywrócone. Oznacza to, że pracownicy serwisu są zobowiązani do dokładnego wyczyszczenia wtryskiwaczy, a także do przeprowadzenia działań naprawczych zgodnie z technologią opracowaną przez producenta.

Oddając wtryski do regeneracji w ASO zyskujesz pewność, że zostaną one naprawione według najwyższych standardów. Czyszczenie, wymiana zużytych części oraz testowanie na dedykowanych maszynach w zupełności wystarczają, by wtryskiwacze działały zgodnie ze swoją fabryczną specyfikacją.

Awaria wtrysków to problem, którego nie warto bagatelizować, ponieważ w dalszej perspektywie doprowadzi do braku możliwości użytkowania samochodu. Nie warto czekać, aż przez uszkodzone wtryskiwacze samochód w ogóle nie odpali - oddaj wtryski do regeneracji już dziś.

Regeneracja | Przywrócenie prawidłowych wartości wtryskiwaczy
Przywrócenie prawidłowych wartości wtryskiwaczy | Regeneracja