18 listopada 2021

Co to jest test przelewowy wtryskiwaczy

Co to jest test przelewowy wtryskiwaczy
Co to jest test przelewowy wtryskiwaczy

Test przelewowy wtryskiwaczy jest badaniem, które pozwala ustalić wartości korekt wtryskiwaczy i ilość zwracanego do obiegu paliwa. Wykonuje się go jednocześnie na wszystkich wtryskiwaczach, dzięki czemu można wskazać dokładnie który z podzespołów uległ uszkodzeniu, a jego parametry paliwowe odbiegają od wartości standardowych. Jeśli wyniki testu odbiegają od wartości zadanych przez producenta podzespołów, mamy do czynienia z usterką wtrysków, którą powinniśmy się jak najszybciej zająć.

Test przelewowy wtryskiwaczy krok po kroku - jak zrobić test przelewowy wtryskiwaczy

Test przelewowy wtrysków Common Rail nie jest bardzo skomplikowany do przeprowadzenia, więc jeśli tylko posiadamy odpowiednią wiedzę i zdolności manualne, możemy go zrobić samemu w domowych warunkach. Do jego wykonania potrzebne są jedynie plastikowe rurki i kilka zbiorniczków z miarką na paliwo. Najpierw trzeba podłączyć się do przewodów przelewowych wtrysków, a następnie uruchomić silnik. Już po paru minutach w pojemnikach zbierze się paliwo i z reguły jeśli któryś z wtrysków uległ uszkodzeniu, będzie można to łatwo zauważyć w postaci wyraźnie większej lub mniejszej ilości paliwa względem pozostałych podzespołów.

Ocena testu przelewowego wtryskiwaczy Common Rail

Wyniki testu przelewowego wtrysków powinno się porównać z wartościami dawek zwrotnych paliwa określanych przez producenta. W różnych generacjach systemów Common Rail, jak i w przypadku różnych modeli wtrysków, wartości dopuszczalnych korekt mogą być odmienne, dlatego ważne jest zweryfikowanie ich w oparciu o akceptowalne normy.

Ocena testu przelewowego wtryskiwaczy Common Rail
Ocena testu przelewowego wtryskiwaczy Common Rail

Sprawdzenie wtryskiwaczy - jak sprawdzić wtryski diesel domowym sposobem?

Wykonanie testu przelewowego jest dobrym sposobem na to, jak sprawdzić wtryski diesel w domowych warunkach, gdyż nie wymaga on demontowania podzespołów z samochodu. Warto jednak pamiętać, że wyniki takiego badania nie są szczególnie precyzyjne, a co ważniejsze, nie są w stanie określić dokładnie przyczyny usterki. W tym celu niezbędne jest przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki wtryskiwaczy z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn, którą wykonuje się w autoryzowanych serwisach zajmujących się regeneracją wtrysków.