08 czerwca 2022

Jak odczytać kod wtryskiwacza?

Jak odczytać kod wtryskiwacza?
Jak odczytać kod wtryskiwacza?

Aby móc odczytać kod wtryskiwacza należy spojrzeć na cewkę, na której widoczny jest ciąg kilku zaszyfrowanych znaków, który jest indywidualny dla danego egzemplarza. Jest to tzw. kod IMA, który w przypadku braku możliwości przeczytania go naocznie, daje nam drugą możliwość odczytania za pomocą stosownych urządzeń w wyspecjalizowanych serwisach poprzez zeskanowanie kodu QR (również widocznego na cewce wtryskiwacza). Informacje, jakie zawiera kod pozwalają na poprawne wyregulowanie czasów impulsów i utrzymanie odpowiedniego poziomu dawek paliwa. Jeśli dojdzie do zapisania danych wtryskiwacza w sterowniku silnik będzie pracował płynniej oraz utrzymywał standardy emisji spalin samochodu. Warto zapamiętać, że brak wprowadzenia kodu precyzującego pracę wtryskiwacza może skutkować: brakiem mocy, niską wydajnością, nierównomierną praca silnika czy wydzielaniem czarnego dymu z pojazdu.

Kody IMA – co należy wiedzieć? - Kodowanie wtryskiwaczy Bosch

Warto wiedzieć, że kod IMA stanowi indywidualne cechy przypisane do każdego wtryskiwacza. Kod jest używany w etapie końcowym procesu regeneracji, który ma za zadanie zakodować wtryski tak, aby pracowały zgodnie ze specyfikacją silnika naszego pojazdu. Ponadto, jeśli kodowanie zostało przeprowadzone poprawnie, to ma ogromny wpływ na równomierną pracę silnika, mniejsze zużycie paliwa oraz odpowiednie spalanie.

1.Lokalizacja numeru wtryskiwaczy - Numer wtryskiwacza po numerze VIN

Zlokalizowanie numeru wtryskiwacza producenta Delphi jest bardzo proste, wystarczy że obejrzymy dokładnie obudowę wtryskiwacza i zobaczymy charakterystyczne oznaczenie EJBR lub EMBR. Czasami jednak, może się okazać, że numer wtryskiwacza nie jest czytelny. Wtedy istnieje możliwość odnalezienia go po numerze VIN samochodu.

Lokalizacja numeru wtryskiwaczy
Lokalizacja numeru wtryskiwaczy

2.Kodowanie wtryskiwaczy Common Rail firmy Delphi - Kodowanie wtryskiwaczy programem Delphi

Aby prawidłowo dokonać kodowania wtrysków Common Rail firmy Delphi, należy użyć narzędzi diagnostycznych, które pozwolą na przypisanie unikalnego kodu do układu sterowania pracy silnika. Urządzenia do generowania kodów działają na podstawie skomplikowanych procedur i odpowiedniego oprogramowania, które są w posiadaniu autoryzowanych warsztatów.