28 czerwca 2022

Jaka jest budowa układu common rail?

Jaka jest budowa układu common rail?
Jaka jest budowa układu common rail?

Istotną częścią budowy systemu Common Rail są podstawowe cztery elementy, takie jak: pompa wysokiego ciśnienia, wtryskiwacze, zasobnik paliwa oraz jednostka sterująca. Budowa tego układu jest dość prostą konstrukcją i polega na zasilaniu silnika pojazdu. Aby bardziej przybliżyć ten temat, opisze, jakie elementy zawierają trzy zasadnicze bloki funkcjonalne układu Common Rail. Do tych bloków zalicza się: obwód niskiego ciśnienia, obwód wysokiego ciśnienia oraz elektroniczny układ sterowania EDC z czujnikami, sterownikiem i nastawnikami (elementami wykonawczymi). Jeśli chodzi o obwód niskiego ciśnienia, to składa się ze zbiornika paliwa ze wstępnym filtrem paliwa, zespołu filtrów, zębatej pompy zasilającej oraz przewodów niskiego ciśnienia. Natomiast w obwodzie wysokiego ciśnienia można wyróżnić takie podzespoły jak: pompa wysokiego ciśnienia, zasobnik wysokiego ciśnienia i wtryskiwacze. Warto wiedzieć że większość samochodów z napędem Diesla wyposażona jest układ Common Rail.

Zasada działania układu wtryskowego Common Rail - Zasada działania Common Rail

Działanie układu wtryskowego polega na tym, że paliwo znajdujące się w zbiorniku jest podawane przez pompę elektryczną, a następnie trafia do filtra paliwa i pompy wysokiego ciśnienia. Z kolei pompa pod wpływem ruchów obrotowych silnika spręża olej napędowy, który zostanie doprowadzony do szyny zasilającej wtryskiwacze. Następnie paliwo w wyniku bardzo dużego ciśnienia trafia do wtryskiwaczy, a te sterowane poprzez komputer we właściwym czasie, otwierają elektromagnetyczne zawory i rozpylają paliwo w komorze spalania.

1.Common rail - fakty i mity - Układ Common Rail

Wśród faktów i mitów występuje bardzo ważna kwestia, która dotyczy jakości tankowanego paliwa i jego wpływu na układ Common Rail. Okazuje się, że najlepszym sposobem na dbanie o nasz układ CR, jest wybór lepszej jakości paliwa, który przyczyni się do wydłużenia prawidłowej pracy silnika pojazdu i ochroni wtryskiwacze przed uszkodzeniami. Zagadnienie to wywołało tak duże zainteresowanie, że UOKiK wykonało mapę z lokalizacjami miejsc, gdzie można dostać paliwo lepszej jakości. Oczywiście zazwyczaj to kierowca dzięki nabytemu doświadczeniu wie, gdzie dostanie paliwo, które ma odpowiednie właściwości.

Common rail - fakty i mity
Common rail - fakty i mity

2.Wtryskiwacze Common Rail -Rodzaje wtryskiwaczy Common Rail

Na rynku możemy znaleźć wtryskiwacze klasyczne takie jak elektromagnetyczne lub piezoelektryczne, zazwyczaj są to podzespoły producentów: Bosch, Siemens, Delphi, Denso. Jeśli chodzi o wtryskiwacze elektromagnetyczne, to pracują pod wpływem impulsu elektrycznego, natomiast piezoelektryczne są ich bardziej udoskonaloną formą, która posiada bardziej skomplikowaną budowę, jednak ten rodzaj wtrysków zapewnia lepsze parametry użytkowe samochodu.