27 października 2021

Objawy uszkodzonych wtrysków - Poznaj najczęstsze symptomy awarii wtryskiwaczy

Kiedy mamy do czynienia z dysfunkcją wtryskiwaczy, możemy zaobserwować w tym czasie kilka dość charakterystycznych objawów, które towarzyszą tego rodzaju usterce.

Do jednych z najczęściej wymienianych należą z pewnością problemy z uruchomieniem silnika Diesla bez względu na to, czy jest zimny czy już rozgrzany. Zaobserwujemy także większą ilość spalin wydostających się z rury wydechowej naszego auta. Zazwyczaj przyjmują białą lub czarną barwę zależnie od źródła awarii, dlatego warto zwrócić na nią uwagę.

Niesprawne wtryski są powodem hałasów dochodzących spod maski, a niecodzienne stukanie wtryskiwaczy zdecydowanie przeszkadza kierowcom w czasie jazdy. Kiedy decydujemy się na jazdę z uszkodzonymi wtryskiwaczami, możemy spodziewać się, że nasz pojazd będzie nagle gasł przede wszystkim na biegu jałowym, co jest kłopotliwe zwłaszcza wtedy, gdy czekamy na zielone światło.

Kolejnym objawem uszkodzonego wtrysku w Dieslu jest falowanie obrotów, jak i nierówna praca jednostki napędowej, co przekłada się na nieprzyjemne szarpania. Można więc dojść do wniosku, iż objawy awarii wtrysku jednoznacznie wpływają na brak komfortu jazdy, ale czynią ją także niebezpieczną.

Jeśli więc zaobserwowałeś wyżej wskazane symptomy, nie zwlekaj z naprawą, tym sposobem unikniesz niedogodności związanych z tego rodzaju awarią. Wiadomym jest, że nie każdy musi znać się na mechanice samochodowej, dlatego, kiedy nie wiadomo jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony, warto skorzystać z pomocy fachowca specjalizującego się w regeneracji, naprawie i czyszczeniu wtrysków.

Najczęstsze objawy awarii wtryskiwaczy
Objawy uszkodzonych wtrysków | Poznaj najczęstsze symptomy awarii wtryskiwaczy

Sprawdź, co wpływa na nieprawidłową pracę wtryskiwaczy

Główną przyczyną usterki wtryskiwaczy są wszelkie zabrudzenia i osady osiadające na ich powierzchni. Nie tylko utrudniają pracę tych podzespołów, ale mogą również uszkodzić drobne elementy wtrysków, jak na przykład końcówka rozpylacza. Zanieczyszczenia te przedostają się do wtryskiwaczy razem z paliwem, dlatego należy zwracać bardzo dużą uwagę na jakość tankowanego oleju napędowego. Trzeba pamiętać, że gdy zauważymy pierwsze objawy zabrudzonych wtryskiwaczy, należy poddać je czyszczeniu, aby przywrócić im pełną drożność i funkcjonalność. W tym celu można skorzystać z ogólnodostępnych preparatów dedykowanych myciu wtrysków. Są one skuteczne w przypadku usuwania drobnych zabrudzeń, czyszczenia wstępnego lub profilaktycznego. Jednak, gdy poziom osadów jest tak wysoki, że powoduje np. lanie wtrysków, konieczne jest czyszczenie w trybie serwisowym, przy użyciu profesjonalnych urządzeń myjących oraz specjalistycznych detergentów. Skutecznym sposobem na lejące wtryski jest usługa kompleksowej regeneracji, ale o tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Innym czynnikiem wpływającym na awarię wtrysków są amatorskie naprawy realizowane bez odpowiedniego oprzyrządowania. Bardzo łatwo wówczas doprowadzić do uszkodzenia precyzyjnej konstrukcji wtryskiwacza. Niekiedy jedynym wyjściem jest wtedy zakup nowej znacznie droższej części.

Kierowcy ulegają nie raz pokusie, aby dodać więcej mocy swoim pojazdom. Aby tego dokonać decydują się na tuning wtryskiwaczy, jednak nie zdają sobie sprawy z tego, że tym sposobem zapewniają im warunki, w których nie są przystosowane funkcjonować. Kończy się to niestety dużo szybszym zużyciem nie tylko tych podzespołów, ale także pozostałych elementów układu paliwowego.

Przyczyny awarii wtryskiwaczy
Sprawdź, co wpływa na nieprawidłową pracę wtryskiwaczy

Dowiedz się, jak długo można jeździć z uszkodzonym wtryskiem

Nagłówek jest napisany oczywiście z przekąsem, ponieważ w ogóle nie należy korzystać z samochodu podczas awarii wtryskiwaczy. Niestety tego typu pytania często można znaleźć na internetowych forach dyskusyjnych przeznaczonych dla właścicieli silników wysokoprężnych. Aby nie pozostać gołosłownymi, podamy poniżej kilka argumentów, przemawiających za tym, aby jednak zrezygnować z jazdy z uszkodzonym wtryskiem.

Jak już wiemy, objawy idące w parze z awarią wtrysku w Dieslu mogą przysporzyć wiele problemów w czasie podróży, zaczynając od nieprzyjemnych szarpnięć silnika, po niemożność odpalenia auta.

Niesprawne wtryskiwacze powodują także skrócenie żywotności innych podzespołów, ponieważ są one zmuszone do pracy w nieodpowiednich warunkach. Brak działań naprawczych może skutkować także zatartym silnikiem, ze względu na to, że nadmiar paliwa rozrzedza olej silnikowy, a brak właściwości smarnych doprowadza właśnie do uszkodzenia silnika. Trzeba być więc świadomym, że pozostawienie awarii wtrysków samej sobie ma daleko idące konsekwencje.

Ponadto, ignorowanie usterki powoduje stopniowe zwiększanie się poziomu uszkodzeń i jak nietrudno się domyślić, sytuacja ta przekłada się na wyższe koszty napraw. Nie warto więc tracić ani czasu ani pieniędzy, tym bardziej, że jesteśmy w stanie zapobiec eskalacji uszkodzeń dzięki szybkiej reakcji i wiedzy z zakresu typowych objawów uszkodzonych wtryskiwaczy.

czy można jeździć z uszkodzonym wtryskiem
 Dowiedz się, jak długo można jeździć z uszkodzonym wtryskiem

Jak szybko naprawić wtryski – czyli kilka słów o regeneracji wtryskiwaczy

Na koniec warto wspomnieć o tym, w jaki sposób przywrócić zużytym i zabrudzonym wtryskiwaczom dawną sprawność i użytkowość. Kompleksowa regeneracja wtrysków jest jedną z możliwości naprawy, z której chętnie korzystają właściciele układów Common Rail z uwagi na kilka niezaprzeczalnych zalet.

1. Po pierwsze, skuteczność – wtryskiwacze czyszczone metodą termo-chemiczną czy za pomocą ultradźwięków odzyskują całkowitą drożność, a parametry ich pracy są porównywane do nowych wtrysków.

2. Czas trwania – usługa tego typu trwa zazwyczaj 1-2 dni, jest to ważne szczególnie dla tych kierowców, którzy codziennie korzystają ze swoich pojazdów.

3. Koszt regeneracji wtryskiwaczy – cena, jaką musimy zapłacić za regenerację jest dużo niższa, niż w przypadku zakupienia nowych wtryskiwaczy.

Musimy pamiętać jednak, że uszkodzenia mechaniczne znajdujące się na powierzchni wtryskiwacza uniemożliwią nam przeprowadzenie regeneracji. Ważną informacją jest też to, iż zregenerowane wtryskiwacze przechodzą bardzo rygorystyczne testy przeprowadzane pod kątem sprawności i drożności. Tak więc do Klienta trafia w pełni sprawny, gotowy do montażu wtryskiwacz, którego parametry pracy potwierdza indywidualny wydruk ze stołu probierczego.

Regeneracja wtryskiwaczy
Jak szybko naprawić wtryski – czyli kilka słów o regeneracji wtryskiwaczy