27 października 2021

Wtryskiwacze Bosch

W naszym sklepie internetowym znakomitą popularnością cieszą się wtryskiwacze Bosch, więc to właśnie o nich postanowiliśmy utworzyć pierwszy, dość obszerny wpis o wtryskach i innych podzespołach samochodowych znajdujących się w naszej ofercie.

Wtryskiwacze Bosch to kluczowe elementy układów Common Rail instalowanych we współczesnych Dieslach. Warto wiedzieć, jak obchodzić się z modułem CR, gdyż jego wszelkie zaniedbania prowadzą do kłopotliwych i niekiedy dość kosztownych w naprawie awarii. W tym opracowaniu postanowiliśmy zawrzeć kompendium wiedzy na temat wtryskiwaczy Bosch.

Jeżeli ciekawi Cię, jak działa wtryskiwacz w Twoim samochodzie, jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony, co zrobić w przypadku wystąpienia pierwszych objawów awarii oraz czy ewentualne wady Common Rail to wystarczający powód, by zrezygnować z Diesla, zapraszamy do lektury! W poszczególnych akapitach prezentujemy fakty dotyczące wtrysków CR na postawie informacji uzyskanych od ekspertów z naszych pracowni.

Wtryskiwacze Common Rail Bosch
Wtryskiwacze Bosch

Wtryskiwacze Common Rail Bosch - Cena

Z uwagi na to, że zajmujemy się nie tylko regeneracją, ale i sprzedażą wtrysków, rozważania na temat wtryskiwaczy Bosch zaczniemy od przybliżenia ich kosztów. Ceny wtrysków Bosch rozpoczynają się już od 190 zł za sztukę. Dostępnych opcji cenowych jest naprawdę wiele, a wynika to z naszych dążeń do maksymalnego dopasowania się do potrzeb Klientów Świata Diesla.

Jednego możesz być pewien - wszystkie wtryskiwacze po regeneracji są sprawdzane i naprawiane w autoryzowanej pracowni, gdzie z najwyższą starannością zachowywane są wszystkie standardy Bosch. Wynika to z faktu posiadania autoryzacji tego wiodącego producenta wtryskiwaczy.

Możesz zakupić u nas zarówno wtryskiwacze nowe, jak i te regenerowane na oryginalnych częściach zamiennych. Jeżeli oczekujesz najwyższej jakości realizowanych działań naprawczych, zdecyduj się na regenerację wtryskiwaczy, w której stosowana jest technologia III fazy lub na Quality Scan. Te naprawy charakteryzują się bardzo dużą precyzją, gdyż w ramach tak zwanej trzeciej fazy części wtrysku są kalibrowane z dokładnością do 0,001 mm. Technologia Quality Scan jest natomiast dostępna jedynie w przypadku regeneracji podzespołów Bosch; polega ona na zastosowaniu oryginalnych części oraz na przepływie wszystkich informacji dotyczących przeprowadzanych działań naprawczych do centrali Bosch. Docenianym przez Klientów udogodnieniem jest możliwość sprawdzenia każdego szczegółu regeneracji wtryskiwacza w aplikacji mobilnej dzięki nadanemu mu kodowi QR.

Inną, równie interesującą opcją dostępną w naszym e-sklepie, jest zakup wtryskiwaczy regenerowanych fabrycznie z oznaczeniem BX. Ten symbol oznacza, że wtryskiwacz Bosch został poddany regeneracji bezpośrednio przez producenta.

Cena wtrysków Bosch ściśle wiąże się z najwyższą jakością, którą gwarantujemy. Co ważne, nie tylko fabrycznie nowe wtryski mają u nas 2 lata gwarancji, w przypadku wtryskiwaczy regenerowanych jest dokładnie tak samo. Odpowiedzi na wszystkie pytania, które chciałbyś nam zadać w związku z cenami wtrysków Bosch oraz z opcją sprzedaży na wymianę, czyli przy zwrocie starych wtryskiwaczy, udzielą Ci telefonicznie lub mailowo pracownicy zajmujący się obsługą Klienta. Jeżeli nie wiesz, jakie wtryskiwacze są w Twoim samochodzie, a w związku z tym - jakie wtryski powinieneś zamówić, kolejna część tego artykułu jest właśnie dla Ciebie.

Ceny wtryskiwaczy Bosch
Wtryskiwacze Common Rail Bosch | Cena

Warto wiedzieć: Jak dobrać wtryskiwacze?

Sytuacją wręcz idealną jest moment, w którym od mechanika otrzymujesz numer seryjny wtryskiwacza, jaki należy zakupić i zamontować w Twoim samochodzie. Doświadczenie w obsłudze Klienta pokazuje nam jednakże, że takie sytuacje występują dość rzadko, a właściciel pojazdu zamiast konkretnego numeru (których w świecie wtryskiwaczy są dziesiątki tysięcy) otrzymuje tylko informację o tym, że należy kupić wtryskiwacz.

Wtryski Bosch nie są urządzeniami uniwersalnymi dla każdego pojazdu. Dobieranie ich w sposób nieprecyzyjny skutkuje nie tylko straconym czasem, ale i pieniędzmi. Pozostałe układy w samochodzie nie mogą funkcjonować prawidłowo, gdy w miejsce uszkodzonych wtrysków zamontowano niewłaściwe podzespoły. Wówczas konieczny jest ponowny demontaż, zamawianie właściwych wtryskiwaczy, zamontowanie ich w aucie... Czas realizacji naprawy oraz jej koszty rosną, podobnie jak irytacja wynikająca z faktu braku możliwości użytkowania samochodu.

Tymczasem zazwyczaj ustalenie numeru wtrysku nie jest trudnym zadaniem. Nie wiesz, gdzie sprawdzić, jakie wtryski po nr VIN będą odpowiednie dla posiadanego przez Ciebie modelu? Wystarczy, że zadzwonisz do naszych konsultantów i podasz szczegółowe dane auta oraz numer VIN. Ten komplet informacji w zupełności wystarczy, byśmy mogli przygotować do wysyłki lub odbioru idealnie dopasowane do Twojego silnika wtryski Bosch. Wiadomości o zapotrzebowaniu na przykładowe wtryski 1.6 HDI 110 KM czy też wtryski Common Rail 2.0 TDI są niestety niewystarczające. Aby uzyskać rzetelną informację zwrotną, poświęć dosłownie kilka minut na przygotowanie kompletnych danych pojazdu. Katalog wtryskiwaczy Bosch, którym się posługujemy, z pewnością pozwoli na określenie, jakie wtryski powinniśmy do Ciebie wysłać.

Metody doboru wtryskiwacze
Warto wiedzieć: Jak dobrać wtryskiwacze?

Sprawdzenie wtryskiwaczy Bosch

Skoro już wiesz, gdzie określić numer wtryskiwacza po numerze VIN, warto zainteresować się kwestią sprawdzania wtrysków. Warto wiedzieć, który wtryskiwacz wymaga weryfikacji i naprawy, chociaż podkreślamy, że w systemach Common Rail zawsze zaleca się sprawdzać cały komplet wtrysków. Dlaczego? O tym typowym zaleceniu dla systemów wtrysku CR opowiemy nieco później.

Nie wszystkie warsztaty samochodowe dysponują aparaturą odpowiednią do sprawdzenia, czyli weryfikacji wtryskiwaczy Bosch. Niektórzy mechanicy co prawda wykonują testy przelewowe wtrysków bądź podpinają auto pod komputer, jednakże nie jest to wystarczające do doboru i wybrania właściwej procedury naprawczej.

W autoryzowanym serwisie regeneracji sprawdzenie wtryskiwaczy przeprowadza się za pomocą nowoczesnych, specjalnie przeznaczonych do tego maszyn. Ich praca jest tożsama z funkcjonowaniem silnika samochodowego podczas różnych obciążeń, dlatego każde zaburzenie w pracy wtrysków może zostać wykryte.

Metody weryfikacji wtryskiwaczy Bosch Common Rail
Sprawdzenie wtryskiwaczy Bosch

Etapy weryfikacji wtryskiwaczy Bosch

Jeżeli chcesz od zera zweryfikować wtryski lub przeprowadziłeś już sprawdzenie wtryskiwaczy na komputerze, lecz uzyskane w ten sposób informacje okazały się niewystarczające, oddaj wtryski do ASO. W pracowni autoryzowanego serwisu Twoje wtryskiwacze czeka:

  • demontaż na pojedyncze części składowe
  • wzrokowa (w tym mikroskopowa) weryfikacja uszkodzeń
  • czyszczenie wszystkich części wtrysku za pomocą ultradźwięków, co umożliwia jeszcze dokładniejsze wykrycie usterek i awarii.

Sprawdzone w ten sposób wtryski są poddawane regeneracji, w ramach której wymienia się zużyte lub uszkodzone elementy. Kolejnym etapem jest ponowne sprawdzenie złożonego na oryginalnych częściach wtrysku. Ta druga weryfikacja jest szczególnie istotna, gdyż pozwala ocenić, czy procedura regeneracyjna została przeprowadzona w pełni poprawnie i skutecznie.

Jakie objawy wskazują, że trzeba sprawdzić wtryski?

O tym, że wtryskiwacze Bosch kwalifikują się nie tylko do sprawdzenia, ale i do regeneracji lub wymiany, kierowcę informuje szereg objawów, które w gruncie rzeczy łatwo rozpoznać. Symptomy będą wykazywać uszkodzone, zabrudzone lub zablokowane wtryski. Brak reakcji na objawy sprawia, że awaria się stopniowo pogłębia i rozszerza na inne podzespoły, a więc rosną także koszty napraw.

Usterki opisywanych elementów układu paliwowego dają zbliżone symptomy, co w praktyce oznacza, że objawy zabrudzonych wtryskiwaczy będą podobne do oznak wtrysków uszkodzonych mechanicznie. Będąc kierowcą Diesla powinieneś zwrócić uwagę na następujące nieprawidłowości w pracy samochodu:

  • problemy związane z wtryskami można zauważyć już w momencie odpalania samochodu, ponieważ w większości przypadków występują problemy z rozruchem zarówno zimnego, jak i rozgrzanego silnika;
  • praca jednostki napędowej podczas jazdy charakteryzuje się szarpaniem, nierównościami i przerywaniem; kierowcy obserwują ponadto falowanie obrotów;
  • kolejną oznaką problemów z wtryskami mogą być nagłe, niczym nieuzasadnione spadki mocy i falowanie obrotów;
  • o niesprawnych wtryskiwaczach świadczy także dymienie z rury wydechowej, przy czym kolor dymu może różnić się w zależności od konkretnej przyczyny uszkodzenia i przyjmować zabarwienie od białego do czarnego;
  • uszkodzone, lejące wtryskiwacze skutkują także wzrostem poziomu oleju silnikowego;
  • stukanie spod maski nie bez przyczyny często bywa określane mianem stukania wtryskiwaczy, ponieważ to ich elementy mogą wydawać metaliczne odgłosy;
  • objawem widocznym na pierwszy rzut oka jest aktywowana kontrolka check engine na desce rozdzielczej pojazdu;
    pogorszenie wydajności i mocy jednostki napędowej.

Jak sam z pewnością możesz wywnioskować, uszkodzone wtryski i ich objawy to problem, którego nie warto bagatelizować.

Objawy wskazujące na konieczność sprawdzenia wtryskiwaczy
Jakie objawy wskazują, że trzeba sprawdzić wtryski?

Jak zregenerować wtryskiwacze Bosch?

Na szczęście pytaniem zawartym w nagłówku nie musisz się martwić, ponieważ wiedzę oraz umiejętności praktyczne w zakresie regeneracji wtryskiwaczy Bosch oraz wtrysków Common Rail innych producentów mają specjaliści z naszych pracowni.
Przeprowadzenie regeneracji wtryskiwaczy nie jest trudnym zadaniem, o ile mechanik dysponuje wiedzą oraz specjalistycznymi urządzeniami. Proces regeneracyjny wymaga dokładności, precyzji i czystości w serwisie, ponieważ nawet najmniejsze zanieczyszczenia, które przypadkiem przedostaną się do konstrukcji wtryskiwacza, mogą doprowadzić do jego ponownej awarii.

Regeneracja wtryskiwaczy Bosch Common Rail wymaga przejścia przez poszczególne etapy, które pokrótce opisaliśmy poniżej.

Regeneracja wtryskiwaczy Bosch
Jak zregenerować wtryskiwacze Bosch?

Regeneracja wtryskiwaczy Bosch w serwisie krok po kroku

W pracowniach objętych autoryzacją Bosch sprawdzamy i regenerujemy zarówno wtryskiwacze piezoelektryczne, jak i wtryskiwacze elektromagnetyczne Bosch. Każdą awarię traktujemy indywidualnie, biorąc pod uwagę liczne kryteria, jednakże ogólne postępowanie z zabrudzonymi bądź uszkodzonymi wtryskiwaczami można ująć w postaci kilku punktów. Gdy wtrysk zostanie sklasyfikowany jako uszkodzony i nadający się do regeneracji, pozostaje on w pracowni, gdzie realizowane są kompleksowe działania naprawcze. Należą do nich:

Krok 1. Czyszczenie każdego z elementów wtryskiwacza z zastosowaniem metody ultradźwiękowej

Krok 2. Demontaż zniszczonych, starych uszczelnień wewnętrznych wtryskiwacza i wymiana ich na nowe. W ramach regeneracji montujemy oryginalne uszczelnienia Bosch

Krok 3. Wymiana i montaż zużytych części wtryskiwacza na nowe. Niezbędne jest tutaj zastosowanie specjalistycznych, ściśle określonych przez producenta narzędzi.

Krok 4. W ramach regeneracji wtrysków Bosch stosowana jest także tzw. trzecia faza naprawy. Jej zastosowanie gwarantuje najwyższą jakość realizacji usługi, ponieważ użycie dedykowanych narzędzi pozwala na kalibrację wtrysków z dokładnością do 0,001 mm.

Krok 5. Komputerowy test zregenerowanego wtryskiwacza. Weryfikacja tego rodzaju jest niezbędna do oceny sprawności wtrysku oraz poprawności przeprowadzonych działań naprawczych. Na test komputerowy, który w naszym serwisie wykonujemy na najnowocześniejszych maszynach Bosch, składają się następujące etapy:

  • test szczelności (wysokociśnieniowy), któremu towarzyszy pomiar przelewu bez wysterowania wtrysku;
  • pomiary dawek wtryskowych przeprowadzane w obciążeniu pełnym i częściowym oraz na wolnych obrotach (bieg jałowy);
  • pomiar dawki (lub kilku dawek, w zależności od typu wtryskiwacza) pilotażowej;
  • nadanie kodu IMA wtryskiwaczowi określane skrótowo jako jego kodowanie;
  • po zakodowaniu wtrysku przeprowadza się dodatkowy test rozpylania wtrysku.

Krok 6. Jeżeli wtryskiwacz Bosch Common Rail jest regenerowany w systemie Quality Scan, dodatkowo przeprowadza się kontrolę jakości oraz nadanie kodu QR. Za jego pomocą Klient zyskuje dostęp do wszystkich informacji związanych z regeneracją jego wtryskiwaczy, gdyż informacje te trafiają prosto do centrali Bosch

Krok 7. Przygotowanie wtrysku oraz protokołów badań do obioru przez Klienta lub do wysyłki.

Wtryskiwacze Bosch Common Rail po regeneracji są obejmowane gwarancją na 2 lata bez limitu kilometrów. Zastosowanie najnowocześniejszych, rekomendowanych przez producenta technologii sprawia, że zregenerowane wtryski nie ustępują w działaniu fabrycznie nowym podzespołom.

Informacje praktyczne - Budowa wtryskiwacza Common Rail Bosch

Na tak niepozorny podzespół, jakim jest wtryskiwacz CR, składa się kilkadziesiąt elementów. Na szczęście postęp technologiczny umożliwia już w tym momencie regenerację lub wymianę każdego z nich, dzięki czemu w korzystnej cenie Klient otrzymuje działający w 100% poprawnie wtryskiwacz. Jest to opcja szczególnie opłacalna w przypadku awarii całego kompletu wtrysków, gdyż koszt zakupu nowych wtryskiwaczy Bosch Common Rail w ich miejsce może sięgać nawet kwoty kilkunastu tysięcy złotych.

Porównywalną jakość uzyskasz, kupując wtryski, które zostały zregenerowane w sprawdzonym serwisie. Jeżeli ciekawi Cię, jakie elementy można wyróżnić w budowie wtryskiwacza, służymy pomocą!

Z czego jest zbudowany wtrysk Bosch Common Rail
Informacje praktyczne | Budowa wtryskiwacza Common Rail Bosch

Elementy wtryskiwacza Bosch - Wtryskiwacz elektromagnetyczny

Wtryski Bosch to mechanizmy złożone z niewielkich elementów wymagających dużej precyzji podczas ich demontażu, rozbiórki, a także składania i ponownego montażu w aucie. W każdym wtrysku elektromagnetycznym Bosch znajdziesz liczne podkładki regulacyjne, a także cewkę wtrysku, samouszczelniający pierścień oraz tuleję zabezpieczającą. Istotnym elementem wtryskiwacza Bosch są również płytka i śruba twornika, jak również elementy zaworu: zestaw, kulka, gniazdo i trzpień. W budowie wtrysku Bosch wyróżnia się także jego korpus, króciec rury tłocznej, iglicę rozpylacza i sam rozpylacz. Usterka którejkolwiek z wymienionych części znacząco pogarsza funkcjonowanie wtryskiwacza, co w układzie Common Rail wiąże się z licznymi problemami. Wtryski Bosch, które pracują we wspólnej szynie paliwowej, są szczególnie wrażliwe na wszelkie nieprawidłowości. Jeżeli decydujesz się na weryfikację wtryskiwaczy, sprawdź od razu cały komplet. Tak, jak już wspomnieliśmy, wtryskiwacze wymagają profesjonalnego podejścia, dlatego nie decyduj się na samodzielne próby napraw - w zdecydowanej większości przypadków okazuje się to nieskuteczne i nieopłacalne. Więcej praktycznych wskazówek na ten temat w kolejnej części artykułu.

Samodzielna regeneracja wtryskiwaczy - Czy to możliwe?

Niestety samodzielna regeneracja wtryskiwaczy Bosch Common Rail w praktyce nie jest możliwa. Zważając na to, że "zregenerować" znaczy tyle samo, co "przywrócić fabryczne właściwości", kierowcy na własną rękę w przypadku wtryskiwaczy nie osiągną tego typu rezultatów. Opis procedury weryfikacji i regeneracji wtrysków Common Rail Bosch jasno wskazuje na to, że nie można wykonać tych działań bez odpowiedniego zaplecza technologicznego ani bez dedykowanych narzędzi, nie wspominając nawet o wiedzy i umiejętnościach.

Samodzielnie można jednak wpłynąć na żywotność i ogólną kondycję układu wtryskowego. W przeciwieństwie do regeneracji jest to zadanie bardzo proste nawet dla kierowcy z niewielkim doświadczeniem. Kluczem do sukcesu w kontekście wtryskiwaczy Bosch Common Rail jest stosowanie się do zasad właściwej eksploatacji, niektórzy specjaliści zalecają również stosowanie profilaktycznych środków czyszczących układ paliwowy, a co za tym idzie, także wtryskiwacze.

Zamiast podejmować próby regeneracji wtrysków, skoncentruj się na zapobieganiu ich przedwczesnym uszkodzeniom. Dbaniu o dobrą kondycję wtryskiwaczy Bosch sprzyja:

  • stosowanie oleju napędowego wysokiej jakości,
  • częste wymiany filtrów oraz oleju silnikowego,
  • regularne przeprowadzanie przeglądów oraz diagnostyki poszczególnych układów,
  • szybkie reagowanie już na pierwsze objawy usterek,
  • umiejętne stosowanie środków i preparatów o działaniu profilaktycznym,
  • unikanie jazdy w sytuacji, gdy bak jest prawie pusty.
Czy możliwa jest samodzielna regeneracja wtryskiwaczy Bosch Common Rail?
Samodzielna regeneracja wtryskiwaczy | Czy to możliwe?

Wydajność wtryskiwaczy Bosch po regeneracji

Wydajność wtryskiwaczy Bosch oraz wtrysków innych producentów nie jest parametrem stałych dla każdego podzespołu. Każdy wtryskiwacz będzie miał inną wydajność, przy czym zawsze określone są wartości wzorcowe z dopuszczalnym marginesem błędu. Dla przykładu, reprezentatywna wydajność jednego z wtrysków piezoelektrycznych Bosch wynosi 50.1 mm3/H +/- 5.5 mm3/H.

Jeżeli wtrysk nie spełnia kryteriów, nie można mówić o jego pełnej sprawności. Wydajność wtrysków przekracza te ściśle określone granice w sytuacjach, gdy wtryski są zużyte lub uszkodzone mechanicznie. Zadaniem regeneracji, którą przeprowadzamy, jest przywrócenie wtryskiwaczowi Bosch fabrycznych parametrów, a co za tym idzie - jego wzorcowej wydajności. Nie ma co czekać, aż uszkodzone wtryskiwacze sprawią, że samochód nie ruszy z miejsca, a nawet nie odpali. Objawy wskazujące na uszkodzenie wtryskiwaczy w układzie Common Rail Bosch są na tyle charakterystyczne, że zdążysz zareagować na czas!

Wydajność zregenerowanych wtryskiwaczy
Wydajność wtryskiwaczy Bosch po regeneracji